آخرین دقیقه امروز، ۶۱ ثانیه است!


زمان براي هيچ كس منتظر نمي‌ماند اما به نظر مي‌رسد كه متخصصان زمان امروز(شنبه) آن را براي مدت كوتاهي وادار به توقف كنند.

نگهدارندگان زمان يك ثانيه اضافي را به آخرين دقيقه روز ۳۰ ژوئن افزوده اند تا حركات زمين را جبران كنند.

اين ثانيه اضافي براي منطبق نگهداشتن ساعت‌هاي زميني با زمان خورشيدي حياتي است تا روزهاي و شبهاي ما با نور و تاريكي مطابقت داشته باشند.

زمان بر روي زمين با استفاده از ساعت‌هاي اتمي سنجيده مي‌شود و بايد براي منطبق نگهداشتن سرعت آن با مدارهاي لرزان زمين تنظيم شود.

زمان هماهنگ جهانی هر چند وقت يكبار به طور دستي تنظيم مي شود تا سرعت آن با مدار غيرهماهنگ زمين مطابق شود. اين كار از دهه ۱۹۷۰ انجام مي‌شود.

زمان جهاني كه به شكل زمان استاندارد جهاني مورد توافق قرار گرفته براي تنظيم رايانه‌ها و تلفن‌هاي جهان مورد استفاده است.

مهمتر اينكه از آن همچنين براي اطمينان از عملكرد دقيق هدايتگري سيستم هاي جي‌پي‌اس نيز استفاده مي‌شود.

زمان بر روي زمين توسط شبكه‌اي از ۴۰۰ ساعت اتمي سنجيده شده و برخي مواقع با زمان ديكته شده توسط روز و شب به دليل نوسانات در گردش زمين تفاوت دارد.
ساعت‌هاي اتمي با دقت بسيار زياد از سنجش لرزش‌هاي ايجاد شده توسط تجزيه ذرات راديواكتيو براي شمارش ثانيه‌ها و اندازه‌گيري زمان استفاده مي‌كنند.

سياره زمين براي يك انقلاب ۳۶۰ درجه تنها ۸۶ هزار و ۴۰۰ ثانيه زمان صرف مي‌كند.اما اين سياره بر روي مدار خود لنگ زده و تحت تاثير گرانش خورشيد، ماه و جزر و مد قرار دارد كه باعث بروز تفاوت آن با ساعت اتمي بين‌المللي مي‌شود.

براي جلوگيري از ايجاد تفاوت زياد ميان ساعت خورشيدي و ساعت اتمي، ساعت هماهنگ جهاني تنظيم شده تا ثانيه ۸۶ هزار و ۴۰۱ را در روز اضافه كند.

ساعت هماهنگ جهاني از دهه ۱۹۷۰ به عنوان ساعت استاندارد مورد توافق قرار گرفته كه به تنظيم ساعت در هر نقطه زماني از سياره زمين مي‌پردازد؛اما سرعت گردش زمين متفاوت است بدين معني كه فاصله مدارها در روزهاي مختلف ممكن است كمي كوتاهتر يا بلندتر باشد.

دانشمندان با افزودن ثانيه‌هاي جهشي هر يك سال و نيم يكبار براي منطبق نگهداشتن ساعت هماهنگ جهاني با مفهوم زمان سنتي مبتني بر خورشيد به اين نوسانات اجازه خودنمايي مي‌دهند.

اين ثانيه‌ها زماني افزوده مي‌شوند كه سرويس بين‌المللي گردش زمين ناظر بر فعاليت سياره دريابد كه دو سنجش از زمان با هم تا ۰٫۹ ثانيه اختلاف دارند.

مطالب مرتبط:

  1. سوختن دختر زیبایی در ۴۵ ثانیه! + تصاویر ۱۸+
  2. هیروشیما قبل و بعد از انفجار اتمی/ عکس
  3. تماشای جهان در ۷۸ ثانیه (+عکس)
  4. آخرین گزارش‌ها از زلزله آذربایجان شرقی
  5. برنامه ورزشکاران المپیکی ایران – شنبه ۱۴ مرداد ۱۳۹۱
  6. ماشین پلیس های ایرانی از گذشته تا امروز + عکس
  7. آخرین مهلت انتخاب رشته‌ کارشناسی ارشدتیر ۱۰ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 2,667 views | دسته: اخبار، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت