آخرین گزارش‌ها از زلزله آذربایجان شرقی

براساس آخرين گزارش‌هاي رسيده بر اثر وقوع دو زلزله شديد و چندين پس لرزه كه عصر امروز (شنبه) در آذربايجان شرقي رخ دادند بيش از ۴۰ تن از هموطنان‌مان جان خود را از دست داده و دستكم ۴۰۰ نفر ديگر مجروح شده‌اند. در عين حال مردم مناطق زلزله‌زده از بيم جان خانه‌هاي خود را ترك كرده و هم اكنون در خيابان‌هاي شهرهاي مختلف استان آذربايجان شرقي شب را سپري مي‌كنند.

به گزارش خبرگزاري‌ها، غلامرضا معصومي در تشريح آخرين اخبار زلزله عصر امروز شهرستان‌هاي ورزقان و اهر گفت: براساس آخرين گزارش‌هاي دريافتي حدود ۴۰ تا ۵۰ تن در اثر زلزله امروز جان خود را از دست داده‌اند.

وي افزود: براساس آخرين گزارش‌هاي دريافتي، حدود ۴۰۰ تن در مناطق زلزله‌زده مجروح شده‌اند كه توسط تكنيسين‌هاي اورژانس به مراكز درماني تبريز و اردبيل منتقل شدند.

احتمال وقوع پس‌لرزه‌ها تا ۴۸ ساعت آينده

دكتر فرهنگ احمدي گيوه رييس موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران درخصوص جزييات زمين لرزه امروز حوالي اهر و ورزقان  گفت: پس از دو زمين‌لرزه بالاي شش ريشتر، پس لرزه‌هاي كوچكتري با بزرگاي ۴٫۱، ۴٫۷، ۴٫۱ و ۴٫۵، ۳٫۷ و ۳٫۵ در اين منطقه به وقوع پيوست.

وي افزود: همچنين پس لرزه‌هاي بسيار زيادي نيز زير سه ريشتر در اين منطقه رخ داده است.

رييس موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران با بيان اينكه در حال حاضر نمي‌توان گسل مسبب اين زلزله را معين كرد، گسل شمال تبريز را يكي از معروف‌ترين گسل‌هاي اين منطقه نام برد.

محمد قيطانچي رييس بخش زلزله‌شناسي موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران با بيان اينكه در حال حاضر موقعيت دقيق گسل مسبب زمين‌لرزه اهر مشخص نشده است، تصريح كرد: حوالي استان آذربايجان شرقي گسل‌هاي كوچك فراواني وجود دارد كه احتمالا وقوع دو زمين لرزه با بزرگاي بالاي شش ريشتر بر روي گسل‌هاي مجاور نيز تاثير داشته است و به دليل اينكه شاخه‌ها و گسل‌هاي فرعي متعددي در آن منطقه وجود دارد، انتظار داريم، پس لرزه‌ها تا مدتي ادامه داشته باشد.

وي با بيان اينكه نمي‌توان به طور دقيق اعلام كرد كه پس‌لرزه‌ها تا چه زماني ادامه دارد، خاطرنشان كرد: به احتمال فراوان تا ۲۴ يا ۴۸ ساعت آينده شاهد بيشترين پس‌لرزه‌ها خواهيم بود.

رييس بخش زلزله‌شناسي موسسه ژئوفيزيك دانشگاه تهران با بيان اينكه كانون اين زمين لرزه بين شهرستان اهر و ورزقان بوده است، خاطرنشان كرد: اين زمين لرزه سطحي بوده و شدت زيادي در حوالي كانون زلزله داشته است. زمين‌لرزه‌هاي سطحي مدت دوام چنداني ندارند، اما در فواصل دور به آرامي و در زمان‌هاي طولاني خود را نشان مي‌دهد.

زلزله شهرهای آذربایجان غربی را لرزاند

زلزله عصر امروز شهرهای مهاباد، سلماس و میاندوآب آذربایجان غربی را لرزاند.

شدت زلزله در شهرستان میاندوآب بیشتر از سایر شهرستان‌ها بود.

شدت این زمین لرزه به حدی بود که مردم با ترس و نگرانی خانه‌های خود را ترک و به کوچه‌ها و خیابان‌ها آمدند.

زمین لرزه نسبتا شدیدی حوالی ساعت ۱۷ و پنج دقیقه ارومیه را هم تکان داد.

زلزله ۶٫۲ دهم ریشتری ۳ بار اردبیل را لرزاند

مدیرکل بحران استان اردبیل گفت: زلزله ۶٫۲ دهم ریشتری ۳ بار شهرهای مختلف استان اردبیل را لرزاند.

علی اسلامی در اردبیل اظهار داشت: زلزله عصر امروز که مرکزیت آن در شهر اهر بوده است، سبب لرزش سه باره شهر اردبیل و همچنین مشگین‌شهر شده و موجب وحشت اهالی شده است.

وی با یادآوری این‌که تاکنون تلفات جانی و آسیب مالی گزارش نشده است، تصریح کرد: به احتمال زیاد در مشگین‌شهر تلفاتی را به اماکن مسکونی و روستایی شاهد باشیم که تلاش می‌کنیم با پیگیری‌های مستمر نسبت به جبران آسیب‌های احتمالی اقدام کنیم.

اسلامی با یادآوری این‌که ممکن است در ساعات آینده پس لرزه‌هایی نیز احساس شود از هموطنان خواست در این زمینه نگرانی نداشته باشند.

زلزله عصر امروز اردبیل علاوه بر این‌که سبب وحشت اهالی و حضور مردم روزه‌دار اردبیل در پارک‌ها و خیابان‌ها شده است بلکه اختلال در تلفن همراه نیز به وجود آمده و در برخی از خطوط ارتباطی مشکلاتی به وجود آمده است.

زلزله زنجان را هم لرزاند

مدیرکل مدیریت بحران استان زنجان اظهار داشت: این زلزله به خوبی در استان زنجان احساس شد.

صفی‌الله کرامتی افزود: در استان و در شهرهای غربی و نزدیک به استان آذربایجان شرقی زلزله کاملا احساس و موجب وحشت مردم شده است.

وی افزود: تاکنون گزارشی از خسارت زلزله در استان زنجان نرسیده است.

گفتنی است این زلزله در شهر زنجان مرکز استان به خوبی احساس شد.

 

زلزله در آذربایجان غربی تلفاتی نداشت 

مدیرکل مدیریت بحران آذربایجان غربی گفت: زلزله عصر امروز در آذربایجان غربی تلفاتی در پی نداشت.

محبوب زارع در ارومیه اظهار داشت: به دنبال وقوع زمین لرزه در استان در حالت آماده‌باش هستیم.

وی افزود: آذربایجان غربی آماده کمک‌رسانی به زلزله‌زدگان آذربایجان شرقی است.

ارومیه عصر امروز حوالی ساعت ۱۷ و پنج دقیقه چهار مرتبه لرزید.

همچنین زلزله شهرهای مهاباد، سلماس، چالدران و میاندوآب را لرزاند که شدت زلزله در شهرستان میاندوآب بیشتر از سایر شهرستان‌ها بود.

مرکز زمین لرزه‌ای که ساعت ۱۶ و ۵۳ دقیقه اکثر شهرستان‌های آذربایجان غربی را تکان داد در شهرستان اهر آذربایجان شرقی ثبت شده که قدرت آن ۶٫۲ درجه در مقیاس امواج درونی زمین ( ریشتر) بوده است.

دو زلزله در آذربایجان شرقی به بزرگی ۶٫۲و ۶ در شهرستان‌های اهر و ورزقان رخ داد.

 زمین لرزه اول در ساعت  ۱۶:۵۳دقیقه به بزرگی ۶٫۲ به عمق ۱۰ در شهرستان اهر و زمین لرزه دوم ساعت ۱۷:۰۴ به بزرگی ۶ و به عمق ۱۰ رخ داده است.

 ورزقان ۴ بار لرزید

شهرستان ورزقان در استان آذربایجان‌شرقی عصر امروز چهار بار به شدت لرزید.

نخستین زمین لرزه در شهرستان ورزقان ساعت ۱۷٫۴ به قدرت ۶ ریشتر، دومین زمین لرزه ساعت ۱۷٫۱۴ به قدرت ۴٫۱ ریشتر، سومین زمین لرزه ساعت ۱۷٫۱۹ به قدرت ۴٫۷ و چهارمین زمین لرزه به قدرت ۴٫۱ ریشتر توسط موسسه ژئوفیزیک تهران اعلام شده است.

براساس این گزارش، نخستین زمین لرزه نیز به مرکزیت اهر به قدرت ۶٫۲ ریشتر اعلام شده است.

زمین لرزه عصر امروز که در تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی نیز کاملا محسوس بود، موجب وحشت مردم و فرار آنان از منازل مسکونی و محل کسب و کارشان شد.

این زمین لرزه همچنین موجب اختلال شدید در تلفن ثابت و همراه شده و امکان تماس بسیار سخت شده است.

هنوز از خسارت احتمالی این زمین لرزه‌ها گزارشی نشده است.

این زمین لرزه‌ها در بیشتر شهرهای استان آذربایجان شرقی احساس شده است.

 اختلال در تلفن های تبریز

آخرین گزارش‌ها از پنج زلزله شدید به مرکزیت اهر و ورزقان در استان آذربایجان شرقی ترک برخی ساختمان‌ها در تبریز و تخریب برخی ساختان‌های قدیمی در اهر است.

 شدت زلزله در تبریز به حدی بود که موجب ترک خوردگی برخی ساختمان‌ها شده است.

این حادثه موجب شده هم‌اکنون ترافیک شدیدی در اکثر معابر شهر تبریز شود.

 برهان افزود: برخی نقاط تبریز با قطعی برق روبه رو شده و همین امر اضطراب و استرس شهروندان را رقم زده است.

 بیشتر مردم شهرستان استان آذربایجان شرقی که این زلزله‌ها را احساس کرده‌اند همچنان در خیابان‌ها حضور دارند.

 زمین لرزه عصر امروز که در تبریز مرکز استان آذربایجان شرقی نیز کاملا محسوس بود، موجب وحشت مردم و فرار آنان از منازل مسکونی و محل کسب و کارشان شد.

 این زمین لرزه همچنین موجب اختلال شدید در تلفن ثابت و همراه شده و امکان تماس بسیار سخت شده است.

 هنوز از خسارت احتمالی این زمین لرزه‌ها گزارشی نشده است.

 تعداد زلزله‌های ورزقان به ۱۰ مورد رسید

 نخستین زمین لرزه در شهرستان ورزقان ساعت ۱۷٫۴ به  بزرگی ۶، دومین ساعت ۱۷٫۱۴ به بزرگی ۴٫۱، سومین ساعت ۱۷٫۱۹ به بزرگی ۴٫۷، چهارمین ساعت ۱۷٫۳۵ به بزرگی ۴٫۱، پنجمین ساعت ۱۷٫۴۴ به بزرگی ۴٫۵،  ششمین ساعت ۱۷٫۵۳ به بزرگی ۳٫۷، هفتمین ساعت ۱۷٫۵۹ به بزرگی ۳٫۳، هشتمین  ساعت ۱۸٫۲ به بزرگی ۳٫۷ و نهمین زلزله ساعت ۱۸٫۱۲ به بزرگی چهار ریشتر  و دهمین زلزله تا لحظه مخابره خبر ساعت ۱۸٫۱۹ به بزرگی ۳٫۲ ریشتر گزارش شده است.

 شهرستان ورزقان  با وسعت ۲۳۶۸ کیلومتر مربع از شرق به شهرستان اهر، از غرب به شهرستان مرند، از شمال به شهرستان‌های کلیبر و جلفا و از جنوب به شهرستان‌های هریس، تبریز و شبستر محدود شده‌ است.

 مجروحان زلزله اهر بالا گزارش می‌شود

 در شهرستان اهر و روستاهای اطراف ریزش واحدهای مسکونی موجب زخمی شدن جمعی از مردم شده است.

 گزارشی از تعداد دقیق مجروحان حادثه در حال حاضر در دست نیست، ولی امدادرسانی آغاز شده و از مرکز استان نیز نیروهای امدادی حرکت امکانات اولیه از جمله آذوقه و چادر در حال توزیع در بین آسیب‌دیدگان است.

 عباس فلاحی بابایی نماینده مردم اهر و هریس در مجلس شورای اسلامی نیز از تخریب با شدت بالا در روستاهای حوزه انتخابیه خود پس از زلزله ساعاتی پیش در آذربایجان شرقی خبر داد.

 اعزام تیم‌های امدادی به مناطق زلزله‌زده

 سخنگوی سازمان امداد و نجات هلال احمر با اشاره به زلزله‌های امروز در استان‌های آذربایجان شرقی،غربی و اردبیل از اعزام تیم‌های ارزیاب امدادی هلال احمر به مناطق زلزله‌زده و انتقال مجروحان به مراکز درمانی خبر داد.

 حسین درخشان با اشاره به زلزله‌های شدید در استان آذربایجان شرقی که با قدرت بیش از ۶ ریشتر بوده است و پس لرزه‌های آن همچنان ادامه دارد، اظهار داشت: ‌در پی گزارشات این زلزله‌ها تیم‌های ارزیاب امدادی هلال احمر به مناطق زلزله زده اعزام شدند.

 وی افزود:‌ در پی زلزله در آذربایجان شرقی که مرکز آن بیشتر در شهرستان‌های اهر، ورزقان و مهربان است، گفت: بر این اساس دو تیم ۳۳ نفره ارزیاب امدادی با امکانات مرتبط به مناطق زلزله زده اعزام شدند.

 درخشان با اشاره به چندین زلزله و پس لرزه در استان‌های آذربایجان شرقی،غربی و‌ اردبیل که با پس لرزه‌های متعددی نیز همراه بوده است، بیان کرد:‌ بر اثر این زلزله‌ها و پس لرزه‌ها تخریب‌هایی در شهرستان‌های ورزقان، هریس و مهربان داشته‌ایم.

 وی خاطرنشان کرد:‌ تاکنون تعدادی مجروح بر اثر این زلرله گزارش شده است که اقدامات برای انتقال آنان به مراکز درمانی صورت پذیرفته است.

۵۰ مصدوم در زلزله اردبیل

 استاندار اردبیل گفت: بیش از ۱۱ مورد زلزله در یک ساعت گذشته در جای جای استان اردبیل به ثبت رسیده است.

 سیدحسین صابری اظهار داشت: این زلزله با قدرت ۶٫۲ تا ۲٫۵ ریشتر در شهرهای مختلف رخ داده که بیشترین آنها در مشگین‌شهر، پارس‌آباد، اصلاندوز و اردبیل بوده است.

 این مسئول خاطرنشان کرد: فرو رفتن دیوارها و شکستن شیشه برخی از منازل در شهر مشگین‌شهر خسارتی به دنبال داشته است و براساس گزارش دریافتی از ورزقان ۵۰ نفر در این شهرستان که مصدوم شده بودند به بیمارستان منتقل شدند.

 صابری در ادامه سخنان خود بیان داشت: نیروهای جمعیت هلال احمر و اکیپ‌های درمانی علوم پزشکی در مناطق زلزله‌زده مستقر شده و سعی کردند در اولین ساعات به حادثه‌دیدگان احتمالی کمک‌رسانی کنند.

 به گزارش خبرگزاری فارس از اردبیل، به دنبال وقوع زلزله خواندن نماز آیات واجب شده و اهالی با حضور در مساجد و مکان‌های مذهبی به اقامه نماز آیات پرداختند.

اعزام بالگردهای امدادی و سگ‌های نجات به مناطق زلزله‌زده

قائم مقام سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌ احمر از اعزام بالگردهای امدادی به همراه سگ‌های نجات به مناطق زلزله‌زده آذربایجان شرقی خبر داد.

احمدرضا شجیعی با اشاره به زلزله‌‌های شدید در استان آذربایجان شرقی و استان‌های مجاور آن اظهار داشت:‌ در پی گزارش زلزله‌ها و پس‌لرزه‌های متعدد در این استان‌ها بالگردهای امدادی هلال احمر به همراه سگ‌های جستجو و نجات به این مناطق اعزام شدند.

وی افزود: در این زمینه ۲ بالگرد از منطقه تبریز و یک بالگرد نیز از تهران به همراه نیروهای ارزیاب و امدادی به مناطق زلزله‌زده اعزام شدند.

شجیعی با اشاره به تخریب برخی از روستاها در شهرستان‌های اهر، ورزقان، هریس، خرمالو و مهربان در استان‌های آذربایجان شرقی و استان‌های مجاور خاطرنشان کرد: تاکنون پس‌لرزه‌های متعددی پس از زلزله‌های اصلی در این مناطق رخ داده و مجروحان نیز در حال انتقال به مراکز درمانی هستند.

۲۳ زمین لرزه امروز استانهای مختلف کشور را لرزاند

به گزارش مرکز لرزه نگاری کشور شدید ترین این زمین لرزه ها در استان آذربایجان شرقی با مرکزیت اهر به بزرگی ۶٫۲ درمقیاس ریشتر گزارش شده است.

همچنین زمین لرزه استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان و هرمزگان را نیز لرزانده است.

مرکز لرزه نگاری کشور شدید ترین این زمین لرزه ها در استان آذربایجان شرقی با مرکزیت اهر به بزرگی ۶٫۲ درمقیاس ریشتر گزارش شده است.

همچنین زمین لرزه استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، کرمان و هرمزگان را نیز لرزانده است.

جزئیات این زمین لرزه‌ها به شرح زیر است.

 

ردیف

زمان وقوع

عرض جغرافیایی

طول جغرافیایی

عمق

بزرگی

توضیحات

۱   ۱۹:۲۳:۳۶.۷ ۳۸.۴۲N ۴۶.۸۷E ۴ ۳.۴  اهر،آذربایجانشرقی
۲   ۱۹:۰۸:۲۲.۸ ۳۸.۴۵N ۴۶.۸۰E ۵ ۴.۰  ورزقان،آذربایجانشرقی
۳   ۱۸:۵۵:۱۵.۱ ۳۸.۴۲N ۴۶.۶۷E ۴ ۴.۳  ورزقان،آذربایجانشرقی
۴   ۱۸:۲۱:۰۹.۷ ۳۸.۳۷N ۴۶.۷۶E ۵ ۳.۷  ورزقان،آذربایجانشرقی
۵   ۱۸:۱۹:۰۸.۹ ۳۸.۴۴N ۴۶.۷۹E ۱۸ ۳.۲  ورزقان،آذربایجانشرقی
۶   ۱۸:۱۲:۱۱.۵ ۳۸.۳۹N ۴۶.۷۰E ۴ ۴.۰  ورزقان،آذربایجانشرقی
۷   ۱۸:۰۲:۱۵.۴ ۳۸.۴۱N ۴۶.۷۸E ۴ ۳.۷  ورزقان،آذربایجانشرقی
۸   ۱۷:۵۹:۲۲.۸ ۳۸.۴۰N ۴۶.۷۸E ۶ ۳.۳  ورزقان،آذربایجانشرقی
۹   ۱۷:۵۳:۱۶.۵ ۳۸.۴۰N ۴۶.۸۴E ۱۲ ۳.۷  ورزقان،آذربایجانشرقی
۱۰   ۱۷:۴۴:۰۵.۰ ۳۸.۴۳N ۴۶.۶۹E ۴ ۴.۵  ورزقان،آذربایجانشرقی
۱۱   ۱۷:۳۵:۵۴.۵ ۳۸.۳۹N ۴۶.۷۱E ۴ ۴.۱  ورزقان،آذربایجانشرقی
۱۲   ۱۷:۱۹:۱۴.۹ ۳۸.۴۳N ۴۶.۷۰E ۸ ۴.۷  ورزقان،آذربایجانشرقی
۱۳   ۱۷:۱۴:۳۸.۸ ۳۸.۴۰N ۴۶.۷۵E ۱۶ ۴.۱  ورزقان،آذربایجانشرقی
۱۴   ۱۷:۰۴:۳۴.۸ ۳۸.۴۵N ۴۶.۷۳E ۱۰ ۶.۰  ورزقان،آذربایجانشرقی
۱۵   ۱۶:۵۳:۱۵.۳ ۳۸.۴۹N ۴۶.۸۷E ۱۰ ۶.۲  اهر،آذربایجانشرقی
۱۶   ۱۵:۴۸:۴۳.۸ ۳۶.۹۶N ۵۸.۹۲E ۱۸ ۲.۷  چناران،خراسان رضوی
۱۷   ۱۵:۴۴:۳۰.۷ ۲۸.۱۰N ۵۷.۵۵E ۱۸ ۳.۹  کهنوج،کرمان
۱۸   ۱۴:۳۵:۴۰.۸ ۳۱.۵۰N ۵۶.۷۱E ۱۲ ۲.۸  راور،کرمان
۱۹   ۱۳:۵۹:۳۲.۷ ۳۲.۴۴N ۵۸.۸۱E ۱۲ ۲.۵  خوسف،خراسان جنوبی
۲۰   ۰۷:۵۸:۵۵.۳ ۲۷.۱۹N ۵۶.۲۷E ۹ ۳.۲  بندرعباس،هرمزگان
۲۱   ۰۵:۵۹:۴۰.۸ ۳۱.۴۷N ۵۶.۷۳E ۱۲ ۲٫۹  راور،کرمان
۲۲   ۰۲:۱۰:۲۶.۱ ۳۵.۴۹N ۵۹.۱۲E ۱۰ ۳  رباط سنگ،خراسان رضوی
۲۳   ۰۱:۱۶:۱۲.۷ ۳۷.۳۵N ۵۷.۲۶E ۸ ۲٫۵  بجنورد،خراسان شمالی

 

مطالب مرتبط:

  1. مرکز زلزله ۷٫۵ ریشتری در دشت خالی از سکنه بوده
  2. زلزله زهان تاکنون ۵ کشته ‌داشته است/ درخواست کمک از هلال احمر
  3. شاهکار یک سگ نجات هلال احمر ایران در زلزله آذربایجان
  4. زلزله آذربایجان از نگاه کاریکاتوریست‌ها / عکس
  5. گزارش تصویری/ زلزله آذربایجان شرقی و روستاهای حومه
  6. ۵۰ زمین لرزه استانهای کشور را لرزانده است/نقشه و جدول زمین لرزه ها
  7. تعداد قربانیان زلزله آذربایجان از ۲۵۰ نفر گذشت/ ۱۸۰۰ نفر مجروح حادثهمرداد ۲۱ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,835 views | دسته: اخبار، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس هانظرات دیگران در مورد این مطلب :
akbar :

مطالب مفیدی داشتین ،استفاده کردم سپاسگزارم

سارا :

واقعا جالبه و عین حقیقت هستش.

مهیار :

من این مسابقه رو دیدم یا گاز گرفتن رو نمیدونی چیه یا تا حالا کسی گازت نگرفته
اگه این مسابقه رو نمیدیم بازم تابلو بود که اون ساه پوسته داره دندوناشو چک میکنه ببینه مصنوعیه یا نه


افزودن نظر:خوراک سایت