ابتلا به سرطان سینه، در کمین زنان شب‌کار


پژوهشگران دریافتند: ابتلا به سرطان سینه، در کمین زنان شب‌کار

پژوهشگران در تحقیقات اخیر خود دریافتند: زنان شاغل در شیفت‌های شبانه، در معرض خطر بالای ابتلا به سرطان پستان قرار دارند.

یافته‌های جدید دانشمندان هلندی نشان می‌دهد کار کردن در شب خطر ابتلا به سرطان پستان را تا ۴۰ درصد افزایش می‌دهد.

همچنین زنانی که بیش از دو شب در هفته کار می‌کنند حدود دو برابر زنان شاغل در روز به این سرطان مبتلا می‌شوند.

بر اساس یافته‌های این تحقیق، عملکرد نوعی هورمون در بدن که به طور بالقوه تومورها را سرکوب می‌کند، ممکن است بر اثر قرار گرفتن مداوم در معرض نور شبانه مختل شود. شیفت‌های شبانه به دلیل ایجاد اختلال در تولید این هورمون و ساعت بدن خطر ابتلا به این سرطان را بالا می‌برند.

در پژوهشی که بر روی ۱۸ هزار و ۵۰۰ زن کارمند ارتش کشور هلند بین سال‌های ۱۹۶۴ و ۱۹۹۹ انجام شد، محققان موفق به تماس با ۲۱۰ زن از ۲۱۸ نفری شدند که بین سال‌های ۱۹۹۰ و ۲۰۰۳ به سرطان پستان مبتلا و در سال ۲۰۰۵ تا ۲۰۰۶ هنوز زنده بودند. این زنان به همراه ۸۹۹ زن دیگر همسن خود که آن‌ها هم برای ارتش هلند کار کرده بودند اما مبتلا به این سرطان نبودند، در این تحقیق حاضر شدند.

این افراد پرسشنامه‌ ای را پر کردند که شامل پرسش‌هایی در خصوص الگوهای کاری‌، استفاده از Pill و HRT، عادات گرفتن حمام آفتاب و یا داشتن تیپ شخصیتی شب‌‌بیدار یا روزبیدار بودند.

در این تحقیق زنانی که دست کم سه بار در هفته و به مدت حداقل شش سال شیفت شب بودند، بیش از دو برابر زن‌های روزکار احتمال ابتلا به این سرطان را تجربه کرده‌ بودند. افرادی که در این مدت الگوهای کاری شبانه داشتند حتی چنانچه دارای تیپ شخصیتی “صبح” بودند، باز هم احتمال ابتلای آن‌ها به سرطان پستان بیشتر بود. امکان ابتلای این زن‌ها تقریباً چهار برابر بیش از افراد فاقد شیفت شب است زیرا آن‌ها در مقابل اختلال در ساعت بدن آسیب‌پذیرترند.

«جنی هانسن» پژوهشگر این تحقیق درباره یافته‌ها خود گفت: این یافته‌ها نشان می‌دهد کار کردن بیش از دو شب در هفته برای مختل کردن ساعت بدن به اندازه کافی طولانی نبود. اما داشتن شیفت‌های مکرر شبانه برای سال‌های متمادی ممکن است ریتم‌های ساعت شبانه‌روزی بدن و الگوهای خواب را مختل کند.

بر اساس نتایج این پژوهش، قرار گرفتن در معرض نور شب مانع از تولید هورمون ملاتونین می‌شود. این هورمون توسط غده پینه‌آل در مغز و بین ساعات ۹ شب تا ۸ صبح تولید می‌شود. ملاتونین چرخه‌های طبیعی حاکم بر الگوهای خواب را اعمال کرده و به سرکوبی تومورها کمک می‌کند. سطوح پایین غیرمعمول ملاتونین مشاهده شده در افرادی که در معرض نور شبانه هستند، موجب رشد تومور می‌شود

مطالب مرتبط:

  1. مردی که قلب «عسل بدیعی» در سینه‌اش می‌تپد + عکس
  2. تیم والیبال زنان هنرمند با زنان زندانی! + عکس
  3. ۱۵ علامت سرطان که مردان نادیده می‌گیرند(۱)
  4. اولین تصویری که از زنان در اینترنت منتشر شد +عکس
  5. ۱۰ادویه معروف، نسخه سلامت شما
  6. جزئیات جنایات قاتل سریالی زنان+عکس
  7. ۲۰ ماده غذایی ضد سرطانخرداد ۱۵م, ۱۳۹۱ | بازدید : 3,565 views | دسته: موضوعات، پزشکی و سلامت
برچسب ها: ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت