اولین تصویر سه بعدی از مسیر حرکت اسپرم

وب سایت فارسی زبان برای دانلود ها | www.4downloads.ir

دانشمندان برای اولین بار موفق به ترسیم مسیرهای حرکت اسپرم‌ها به شکل سه بعدی شدند که راه‌های حرکت مارپیچی شکل این شناگران بیش فعال را به نمایش گذاشته است.

به گزارش ایسنا، این فناوری جدید مبتنی بر یک تراشه حسگر است که با نمونه‌های موجود در گوشی‌های هوشمند و دوربینهای دیجیتال متفاوت بوده، می‌تواند به آزمایشات بهتر باروری مردان و درک واضح‌تری از رفتار دیگر ریزموجودات زیستی منجر شود.

مطالعه اسپرم‌های انسان به دلیل کوچک بودن و سرعت آنها بسیار مشکل است. با این حال محققان دانشگاه کالیفرنیا در لوس‌آنجلس یک اسپرم را بر روی یک تراشه حسگر سیلیکونی قرار داده و نورهای ال‌ای‌دی قرمز و آبی را از جهت‌های مختلف بر روی این اسپرم در حال حرکت تاباندند.

هر اسپرم از دو سایه متفاوت با رنگ‌های مختلف برخوردار بوده که این تراشه آنها را ثبت کرده و پس از آن یک برنامه رایانه‌ای این دو مجموعه داده را برای بازسازی مسیرهای پیچ در پیچ سلولها ترکیب می‌کند.

میکروسکوپ‌های نوری رایج در هر زمان تنها قادر به مشاهده تعداد محدودی از سلولها به شکل سه بعدی هستند، اما در این شیوه جدید مبتنی بر حسگر، محققان توانسته‌اند به راحتی بیش از ۱۵۰۰ اسپرم را با حالت سه بعدی در یک آزمایش پیگیری کنند.

این داده‌ها توانسته‌اند حالتهای شنای کاملا متفاوتی را برای اسپرمها شناسایی کنند. اکثر اسپرمها یک مسیر عادی را دنبال می‌کنند که تقریبا یک خط مستقیم است.

اما برخی از آنها در یک مسیر مارپیچی حرکت می‌کنند که پیش از این تنها در نتایج مبهم میکروسکوپی به آنها اشاره می‌شد. اسپرمهای دیگر با عناوین «بیش فعال» به دلیل تغییر جهت زیاد در مسیر شنای خود شناخته شده‌اند که اغلب باعث حرکت آنها در جهت معکوس می‌شود.

به گفته محققان در حال حاضر هیچ ارتباط شناخته شده‌ای میان سلامت یک اسپرم و حالت شنای آن وجود ندارد اما این شیوه تصویربرداری می‌تواند درهای جدیدی را برای چنین پژوهشهایی در آینده باز کند.

مطالب مرتبط:

  1. حرکت عجیب زن خواننده در کنسرتش!! + عکس
  2. اولین فرمانده زن ایرانی + عکس
  3. انتشار تصویر نیمه برهنه از همسر اوباما/ نوه یک برده، بانوی آمریکا! + تصویر
  4. فواید ویژه گردو برای آقایان!
  5. اولین انیمیشن از نحوه تکامل صورت در جنین
  6. حرکت نسان دوستانه ی همکلاسی ها + عکس
  7. نسخه ۳ بعدی تایتانیک پرفروش ترین فیلم هفتهشهریور ۳۰م, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,956 views | دسته: موضوعات، پزشکی و سلامت
برچسب ها: ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت