خاطرات تلخ و شیرین دربی‌ + تصاویر

دربی بزرگ فوتبال ایران که می‌توان آنرا معروف‌ترین دربی آسیا دانست، رقابتی ۴۴ ساله است که اتفاقات تلخ و شیرینی داشته. از درگیری و ناتمام ماندن تا گل‌های فراموش نشدنی و شعار “شش تایی‌ها” یا نشان دادن عدد “چهار”.
از نخستین دربی پایتخت که شانزدهم فروردین‌ سال ۴۷ با تساوی بدون گل به پایان رسید تا به امروز در مجموع ۷۵ نبرد تاریخی بین سرخابی‌های پایتخت برگزار شده که استقلالى‌ها ۲۴ مرتبه و پرسپولیسی‌ها ۱۸ مرتبه پیروز شده‌اند و در ۳۳ بازى دیگر دو تیم به نتیجه تساوى رضایت داده‌اند. در این دیدارها هر دو تیم ۷۰ مرتبه دروازه یکدیگر را هم باز کرده‌اند.
البته ۴ گل پرسپولیس و ۲ گل استقلال از روی ضربات پنالتی پایان مسابقه به ثمر رسیده است و ۳ پیروزی ۳ بر صفر(با رای فدراسیون فوتبال) برای استقلالی‌ها ثبت شده که این گل‌های زده و خورده در آمار نیامده است. در این ۷۵ رقابت گل‌ها و صحنه‌های زشت و زیبایی در رقابت دو تیم سرخ و آبی پایتخت رقم خورد که در زیر گزارشی تصویری از این اتفاقات را مشاهده می‌کند، هرچند برخی تصاویر کیفیت بالایی ندارد.
عباس مژدهی: در پنجمین رویارویی سرخابی‌ها در سوم مهر سال ۱۳۴۹، ابتدا پرسپولیس با گل‌های علی پروین (۷) و حسین کلانی (۲۳) از حریف پیش افتاد اما طوفان ۲۰ دقیقه پایانی استقلال، شکست ۳  بر ۲ پرسپولیس را رقم زد. آبی‌پوشان در این بازی توسط جواد قراب (۷۳)، کارو حق وردیان (۸۷) و عباس مژدهی (۸۸) به گل رسیدند.
نخستین درگیری‌ها: دربی از روز نخست با درگیری‌های بازیکنان و مربیان عجین شده است، حتی ۳ مرتبه بازی‌ها نیمه تمام ماند. این تصویر مربوط به رویارویی پرسپولیس و استقلال در روز ۱۸ آذر ۱۳۵۲ است. مسابقه‌ای که “رودولف شوئرر” داور سرشناس سوئیسی قضاوت آن را برعهده داشت و استقلالی‌ها پس از شکست ۶ بر صفر در دربی دنبال جبران آن باخت بودند که این مسئله باعث شد در چندین صحنه بازیکنان دو تیم با همدیگر درگیر شوند.
۶ تایی‌ها: دوازدهمین رویارویی استقلال و پرسپولیس در روز شانزدهم شهریورماه سال ۱۳۵۲، تاریخی‌ترین رقابت بین دو تیم تا به امروز محسوب می‌شود. برتری ۶ بر صفر پرسپولیس با گل‌های حسین کلانی (۳۲)، ایرج سلیمانی (۴۵ و ۵۶) و همایون بهزادی (۵۰ و ۸۶ و ۹۰) زمینه‌ساز نماد “۶ تایی‌ها” شد که تا به امروز در کری‌خوانی‌ها علیه آبی‌ها مطرح می‌شود. البته با توجه به برگزاری همزمان این بازی با مسابقات جهانی کشتی آزاد ۱۹۷۲ در ورزشگاه شهید حیدرنیا فعلی، گروه فیلمبرداری به زمین فوتبال اعزام نشد و بسیاری از تصاویر، فیلم‌ها و مطالب آرشیوی این بازی توسط خود یا عوامل تیمسار خسروانی مدیر وقت استقلال بود، از بین رفت.
صحنه‌ای تلخ: دربی سال ۶۹ تا دقیقه ۷۵ با برتری استقلال در جریان بود که فرشاد پیوس گل تساوی پرسپولیس را به ثمر رساند اما بعد از این گل مجتبی محرمی حرکت زشت و غیراخلاقی روی احمدرضا عابدزاده انجام داد اما در نهایت بازی مساوی تمام شد.
درگیری رافت و برومند: پانزدهم دیماه سال ۱۳۷۳ سرخابی‌ها یکی از پرحاشیه‌ترین دربی‌های بعد از انقلاب را برگزار کردند. در آن بازی فرشاد پیوس (۲۱ – پنالتی) و بهزاد داداش زاده (۵۶) پرسپولیس را پیش انداختند اما درحالی صادق ورمزیار (۷۹ – پنالتی) و ادموند اختر (۸۷) بازی را به تساوی کشاندند درگیری رافت با برومند، استیلی با نوازی و در نهایت هجوم تماشاگران منتسب به تیم پرسپولیس به داخل زمین باعث شد بازی نیمه تمام بماند. پس از یک روز کمیته انضباطی فدراسیون فوتبال رای به پیروزی سه بر صفر تیم استقلال داد و برخی از بازیکنان دو تیم را محروم کرد.
گل بزیک: “نمی‌دانستم با گلی که در دقیقه ۸۷ به ثمر رساندم، پس از ۷ سال باعث پیروزی پرسپولیس مقابل استقلال شدم” این صحبت ادموند بزیک بعد از گلزنی در دربی شماره ۴۲ در سال ۱۳۷۹ بود، گلی که در نخستین حضورش در دربی تهران به ثمر رساند. این گل با موسیقی سریال گل پامچال تلفیق شد و هواداران پرسپولیس شعار “گل بزیک، گل بزیک، بیرون بیا …” را سال‌ها در محل برگزاری دیدارهای این تیم سر می‌دادند.‌
۹ نفره: یکی از معروف‌ترین تقابل‌های آبی و قرمز پایتخت به بازی دو تیم در مهر ۱۳۸۷ باز می‌گردد. در آن مسابقه پرسپولیس در نیمه نخست با اخراج نادر محمدخانی و اسماعیل حلالی ۹ نفره شد اما استقلالی‌ها نتوانستند در دقایق باقی‌مانده بازی دروازه سرخپوشان را باز کنند تا این مسابقه به خاطر گل نخوردن سرخپوشان در آن شرایط سخت به دربی ۹ نفره مشهور شود.
 
پایان ناکامی آبی: پس از ۹ بازی متوالی و بردهای پرسپولیس، استقلال در مسابقه‌ای که حریفش تیم برتر میدان بود، توانست با فرار علیرضا اکبرپور در دقیقه ۷۲، به گلی زیبا دست یابد تا با تکیه بر همین گل، دربی ۵۰ را فتح و به دوران ناکامی‌اش برابر سرخپوشان پایان دهد.
سریعترین گل دربی: علی سامره در پنجاه و سومین رویارویی سرخابی‌ها سریعترین گل تاریخ این رقابت سنتی را به ثمر رساند. مسابقه‌ای که در تبریز برگزار شد و سامره لقب “علی ۳۰ ثانیه” را از آن خود کرد.
درگیری هم تیمی‌ها: شیث رضایی سه صحنه بیادماندنی از خود در دربی‌‎ها به‌جا گذاشته است. نخستین آن در دربی ۶۲ است که با گل به خودی مانع از پیروزی سرخپوشان شد. در دربی ۶۸ وی با علیرضا حقیقی درگیری پیدا کرد که با دخالت سایر بازیکنان خصوصا فریادهای باقری، این اتفاق تلخ به پایان رسید. موضوع سوم هم به اشتباه این مدافع در دربی ۶۹ بر می‌گردد که او با تعلل خود، باعث به ثمر رسیدن گل برتری استقلال توسط فرهاد مجیدی دقیقه ۳+۹۰ شد.
شوت طلسم شکن: کریم باقری در دقیقه ۸۷ دربی ۶۸ با شوتی دیدنی دروازه استقلال را باز کرد تا به طلسم ۶ مساوی متوالی یک بر یک در دربی پایان بخشد. همه هواداران از تساوی‌های یک بر یک خسته شده و به نوعی آن را از قبل ترسیم شده می‌دانستند اما این گل باعث این بازی از نتیجه یک بر یک خارج شده و بالاخره دربی برنده داشته باشد.
 
آغاز عدد ۴: در دقیقه ۳+۹۰ دربی ۶۹ فرهاد مجیدی از اشتباه شیث رضایی استفاده کرد و توانست دروازه پرسپولیس را باز کند و به شکست در بازی گذشته را جبران کند. آن برد سرآغازی بود، بر ۴ برد متوالی استقلال بر پرسپولیس در دربی که پس از این موفقیت‌ها عدد ۴ به عنوان سمبل کری‌خوانی‌های هواداران آبی علیه سرخ‌های پایتخت مطرح شد.
 
تعویض طلایی: ایمون زاید درحالی به عنوان بازیکن جانشین در دربی ۷۴ وارد زمین مسابقه شد که پرسپولیس با ۲ گل از استقلال عقب بود و یک بازیکن هم کمتر داشت. مصطفی دنیزلی پس از این اتفاقات ابتدا مهدی مهدوی‌کیا را به میدان فرستاد که این بازیکن با حرکات خود، جو بازی را به سود سرخپوشان تغییر داد. سپس زاید وارد زمین شد و در فاصله زمانی ۱۰ دقیقه ۳ بار دروازه استقلال را باز کرد تا ضمن هت تریک کردن، به دوران باشکوه پیروزهای متوالی استقلال پایان بخشد.
ورزشگاه آزادی: این تصویری از دربی ۷۵ است، زمانیکه برق ورزشگاه آزادی بین دو نیمه رفت!
منبع : مهر

مطالب مرتبط:

  1. این پرسپولیس استقلال را شش تائی کرد + عکس
  2. از خداحافظی مجیدی خوشحال شدم
  3. بدل کریم باقری در دربی + عکس
  4. پس از تخلفات رخ داده در دربی ۷۵ / رای کمیته انضباطی اعلام شد/شاید بازی برگشت بدون تماشاگر باشد
  5. پرسپولیس حریف گهر هم نشد!
  6. ایمون زاید خواننده شد + عکس
  7. عادل فردوسی پور پرسپولیسی استبهمن ۶ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,793 views | دسته: موضوعات، ورزش
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت