خودروهایی که ورود آن ها به ایران متوقف شد

فوردانلودز به نقل از شفاف: در آخرین تغییر و تحولات بازار خودرو، لیست جدید خودروهایی که ثبت سفارش واردات آنها در سال جاری امکان‌پذیر است، نامی از برخی خودروهایی از قبیل کیا که در ایران به سمت پرفروش شدن پیش می‌رفتند دیده نمی‌شود و به نظر می رسد خیابان های پایتخت باید با خودروهای لوکس خداحافظی کند.

ماجرای توقف واردات خودرو ها اما از ۱۶ فروردین ماه رنگ و بوی جدی به خود گرفت. فروردین ماه سال جاری خبری در خصوص تعلیق روابط تجاری شرکت هیوندای و تویوتا با ایران شنیده شد و پس از چندی این خبرها تایید شد و هیوندای و تویوتا روابط تجاری خود را با ایران قطع کردند.

این رویکرد که در پی تحریم‌های خصمانه غرب و لابی‌های مقامات کشورهای تحریم‌کننده اعمال شده بود مسئولان این دو شرکت خودروسازی بین‌المللی را به قطع ارتباط با ایران وادار کرد.


این در حالی‌است که در سال گذشته بیش‌ترین تعداد واردات و معاملات در کشور مربوط به مدل‌های مختلف خودروهای تویوتا و هیوندای بود.

البته باید به این نکته توجه داشت که این دو کارخانه خودروسازی از شراکت با ایران سود بسیاری می‌بردند و قطع همکاری با ایران در مرحله اول برای آنها با ضرر همراه خواهد بود.

در عین حال اما قطع همکاری این دو شرکت با ایران می‌تواند تغییرات قیمتی در خصوص مدل‌های مختلف این دو خودرو در داخل کشور به‌وجود بیاورد.

اما داستان از آنجا آغاز شد که در اواخر سال گذشته و با بالا گرفتن تب نرخ ارز واردات خودروهای فوق‌لوکس و لوکس تا حد چشم‌گیری کاهش یافته بود.

از همین‌رو در ماه‌های پایانی سال گذشته در لیست ماهانه خودروهای وارداتی کمتر اثری از پورشه و مازراتی بود و در سال جاری هم گویا به صورت رسمی واردات اینگونه خودروها ممنوع شده‌است. از سوی دیگر در این لیست تنها واردات ۹ مدل بنز مجاز شمرده شده‌است و دیگر نشانی از مدل‌های مختلف خودروهای بنز در این لیست نیست.

در همین زمینه حمید صافدل، رئیس سازمان توسعه تجارت ایران نیز به ایسنا گفت: ثبت سفارش واردات خودرو انجام می‌شود و در سیاست‌های تعرفه‌ای آن هیچ تغییری نکرده است. وی در مورد شرایط ورود خودرو نیز عنوان کرد: شرایط ورود آن مثل سال قبل است و براساس آخرین مصوبه هیات وزیران امکان ورود خودروهایی که عمر آنها کمتر از سه سال باشد امکان‌پذیر است، در صورتی که شرایط نمایندگی خدمات پس از فروش، گواهی استاندارد، گواهی بهینه‌سازی مصرف سوخت و محیط زیست را داشته باشند.

صافدل تصریح کرد: با داشتن این سه شرط و داشتن نمایندگی خدمات پس از فروش خودروهایی که عمر آن‌ها بیشتر از سه سال نباشد امکان ورود به کشور را خواهند داشت. گفتنی‌است در سال گذشته با نوسانات نرخ ارز و افزایش هزینه واردات خودرو، قیمت خودروهای وارداتی به شدت افزایش پیدا کرده بود و قیمت برخی خودروها حتی تا دو برابر قیمت سابق هم پیش رفته‌ بود.

هر چند که افزایش قیمت در خوردروهای گران قیمت و لوکس رخ داد اما ذکر این نکته ضروری است که خروج برخی شرکت‌های خودروسازی بزرگ مثل هیوندای، تویوتا و پژو از کشور و قطع همکاری آنها با ایران، شرایط خاصی که در بازار خودرو شکل داده‌است و برخی دست‌اندرکاران بازار را نگران قیمت خودروهای وارداتی و نیمه‌لوکس کرده‌است.

در هر حال، اکثر کارشناسان کاهش واردات خودرو به دلیل نوسان نرخ ارز را اصلی‌ترین دلایل افزایش قیمت خودروهای وارداتی عنوان می‌کردند. با این وجود شنیده می‌شود که در سال جاری با آرامش نسبی بازار ارز و تثبیت قیمت آن بر نرخ یک‌هزار و ۹۰۰ تومان قیمت خودروهای وارداتی کاهش ۱۰ تا ۲۰ درصدی را تجربه کرده‌اند و وضعیت واردات خودرو آرام آرام به روال سابق باز می‌گردد.باید منتظر ماند و دید آرامش به بازار خودرو باز می گردد یا خیر؟

مطالب مرتبط:

  1. رنو کولیوس در ایران رونمایی شد
  2. گران‌ترین و لوکس ترین ماشین وارداتی ایران
  3. پژو از بازار ایران خداحافظی کرد
  4. عرضه‌ رانا آغاز شد
  5. ایران خودرو: رانا را مهر تحویل می‌دهیم
  6. گران‌ترین ماشین وارداتی به ایران را ببینید / عکس
  7. آخرین قیمت خودروها پس از افزایش+جدولفروردین ۲۷ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,826 views | دسته: اخبار، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت