سرنوشت تلخ خودکار بیک در ایران+عکس

 

ایسنا:
خودكار از جمله نوشت افزارهايي است كه شايد هيچ يك از افراد جامعه از نياز به آن مبرا نباشند. با اين وجود عليرغم مهيا بودن بازاري وسيع براي اين كالا، توليد داخلي در اين زمينه تقريبا به صفر رسيده است.

خودكار بيك شايد تنها نمونه خودكارهاي ايراني باشد كه به واسطه فعاليت چندين و چند ساله در ميان جمعيت كشور جاي خود را باز كرده بود. در حال حاضر توليدات اين برند در بازارها ناياب شده و گفته مي‌شود كه از دو سال پيش تاكنون اين كارخانه تعطيل است.

بیک اميرالله صفري كه از فعالان عرصه لوازم التحرير بوده و سال‌هاست در اين زمينه فعاليت دارد، درباره وضعيت اين روزهاي بازار لوازم التحرير و به ويژه خودكار مي‌گويد: در حال حاضر حدود ۹۰درصد از خودكارهاي بازار هندي يا چيني هستند. حتي نمونه‌هاي معدودي هم كه ممكن است به اسم ايراني عرضه شوند، تنها در ايران بسته بندي مي‌شوند و مهمترين بخش توليد آن‌ها در كشورهاي ديگر صورت مي‌گيرد.

گفته مي‌شود كه عمده‌‌ترين واردكنندگاه خودكار به ايران كشورهاي هند، چين، آلمان، ژاپن و مالزي هستند.

صفري درباره قيمت اين نمونه‌ها گفت: معمولا ارزان قيمت‌ترين خودكارها كه بيشتر هم مورد استفاده قرار مي‌گيرند، متعلق به كشورهاي چين و هند هستند و نمونه‌هاي ژاپني و آلماني معمولا قيمت‌هايي به مراتب بالاتر دارند.

وي ادامه داد: البته در چند ماه گذشته تمام نمونه‌ها حدود ۱۰۰ درصد افزايش قيمت داشته‌اند و در شرايطي كه سالانه ۲۰ درصد به قيمت اين اجناس اضافه مي‌شد، اكنون خودكاري كه سال قبل ۸۰۰ تومان قيمت داشت به حدود ۱۵۰۰ تومان رسيده است. مشاهدات قيمت انواع خودكارهاي موجود در بازار رقمي بين ۱۰۰ تا حتي سه هزار تومان است.

هنوز هم سراغ بيك را مي‌گيرند

اما اين فعال بازار لوازم التحرير در ادامه صحبت‌هاي خود گفت: اگر بخواهيم از نظر كيفي بررسي كنيم، شايد خودكار بيك هنوز هم از بسياري نمونه‌هاي هندي با كيفيت‌تر باشد، چرا كه نمونه‌هاي هندي و چيني اغلب جوهر پس مي‌دهند.

وي ادامه داد: جالب است كه پس از دو سال هنوز هم در موارد متعدد برخي مشتريان سراغ خودكار بيك را مي‌گيرند و بسياري از مواقع از كيفيت نمونه‌هاي چيني و هندي گلايه دارند و گاه از روان نبودن آن ‌ها، خشك شدن آن ها يا پس دادن جوهرشان مي‌گويند.

به گفته او شايد چند سال پيش چند نمونه خودكار بيشتر در بازار وجود نداشت، اما اكنون هر كارخانه حدود ده‌ها مدل توليدات دارد و آن قدر انواع خودكارها متنوع شده كه حتي ارائه توضيح درباره آن‌ها براي خود ما هم مشكل است.

مطالب مرتبط:

  1. پژو از بازار ایران خداحافظی کرد
  2. نرخ ارز ,قیمت طلا و سکه ۵ دی ۹۱
  3. نرخ ارز ,قیمت طلا و سکه ۴ دی ۹۱
  4. دلار آزاد ۲۶۰۰ تومان شد/ حباب بازار ارز ترکید
  5. قیمت برخی از خودروهای داخلی(۱۸ شهریور)
  6. بازنشستگی خودکار نسخه های قدیمی فایرفاکس
  7. خودروهایی که ورود آن ها به ایران متوقف شدفروردین ۲۲ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 4,740 views | دسته: اخبار، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت