سرنوشت تلخ خودکار بیک در ایران+عکس

 

ایسنا:
خودکار از جمله نوشت افزارهایی است که شاید هیچ یک از افراد جامعه از نیاز به آن مبرا نباشند. با این وجود علیرغم مهیا بودن بازاری وسیع برای این کالا، تولید داخلی در این زمینه تقریبا به صفر رسیده است.

خودکار بیک شاید تنها نمونه خودکارهای ایرانی باشد که به واسطه فعالیت چندین و چند ساله در میان جمعیت کشور جای خود را باز کرده بود. در حال حاضر تولیدات این برند در بازارها نایاب شده و گفته می‌شود که از دو سال پیش تاکنون این کارخانه تعطیل است.

بیک امیرالله صفری که از فعالان عرصه لوازم التحریر بوده و سال‌هاست در این زمینه فعالیت دارد، درباره وضعیت این روزهای بازار لوازم التحریر و به ویژه خودکار می‌گوید: در حال حاضر حدود ۹۰درصد از خودکارهای بازار هندی یا چینی هستند. حتی نمونه‌های معدودی هم که ممکن است به اسم ایرانی عرضه شوند، تنها در ایران بسته بندی می‌شوند و مهمترین بخش تولید آن‌ها در کشورهای دیگر صورت می‌گیرد.

گفته می‌شود که عمده‌‌ترین واردکنندگاه خودکار به ایران کشورهای هند، چین، آلمان، ژاپن و مالزی هستند.

صفری درباره قیمت این نمونه‌ها گفت: معمولا ارزان قیمت‌ترین خودکارها که بیشتر هم مورد استفاده قرار می‌گیرند، متعلق به کشورهای چین و هند هستند و نمونه‌های ژاپنی و آلمانی معمولا قیمت‌هایی به مراتب بالاتر دارند.

وی ادامه داد: البته در چند ماه گذشته تمام نمونه‌ها حدود ۱۰۰ درصد افزایش قیمت داشته‌اند و در شرایطی که سالانه ۲۰ درصد به قیمت این اجناس اضافه می‌شد، اکنون خودکاری که سال قبل ۸۰۰ تومان قیمت داشت به حدود ۱۵۰۰ تومان رسیده است. مشاهدات قیمت انواع خودکارهای موجود در بازار رقمی بین ۱۰۰ تا حتی سه هزار تومان است.

هنوز هم سراغ بیک را می‌گیرند

اما این فعال بازار لوازم التحریر در ادامه صحبت‌های خود گفت: اگر بخواهیم از نظر کیفی بررسی کنیم، شاید خودکار بیک هنوز هم از بسیاری نمونه‌های هندی با کیفیت‌تر باشد، چرا که نمونه‌های هندی و چینی اغلب جوهر پس می‌دهند.

وی ادامه داد: جالب است که پس از دو سال هنوز هم در موارد متعدد برخی مشتریان سراغ خودکار بیک را می‌گیرند و بسیاری از مواقع از کیفیت نمونه‌های چینی و هندی گلایه دارند و گاه از روان نبودن آن ‌ها، خشک شدن آن ها یا پس دادن جوهرشان می‌گویند.

به گفته او شاید چند سال پیش چند نمونه خودکار بیشتر در بازار وجود نداشت، اما اکنون هر کارخانه حدود ده‌ها مدل تولیدات دارد و آن قدر انواع خودکارها متنوع شده که حتی ارائه توضیح درباره آن‌ها برای خود ما هم مشکل است.

مطالب مرتبط:

  1. پژو از بازار ایران خداحافظی کرد
  2. نرخ ارز ,قیمت طلا و سکه ۵ دی ۹۱
  3. نرخ ارز ,قیمت طلا و سکه ۴ دی ۹۱
  4. دلار آزاد ۲۶۰۰ تومان شد/ حباب بازار ارز ترکید
  5. قیمت برخی از خودروهای داخلی(۱۸ شهریور)
  6. بازنشستگی خودکار نسخه های قدیمی فایرفاکس
  7. خودروهایی که ورود آن ها به ایران متوقف شدفروردین ۲۲م, ۱۳۹۱ | بازدید : 4,706 views | دسته: اخبار، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت