شیوع یک بیماری انگلی با عنوان "ایدز جدید"


شيوع نوعي بيماري انگلي گرمسيري در آمريكا كه ناقل آن حشرات هستند، موج جديدي از نگراني‌ها را در اين كشور برانگيخته تا جايي كه كارشناسان بهداشت عمومي اين بيماري را ايدز جديد در آمريكا ناميده اند.

اين بيماري انگلي كه شاگاس يا چاگاس نام دارد و به بيماري «تریپانوزومیازیس آمریکایی» نيز معروف است، از انگلي موسوم به «تریپانوزوم کروزی» ناشي مي شود. اين انگل از خانواده «پروتوزوآ» است.

راه اصلی انتقال بیماری، نیش نوعي ساس است اما می‌تواند با تزریق خون آلوده، پیوند اعضا و يا از طريق مادر به جنین منتقل شود. به گفته پزشكان آمريكايي، علائم این بيماري انگلي ممكن است خفیف يا شدید باشند.

علائم اولیه اين بيماري شامل ايجاد تورم در ناحیه گزيدگي است اما در برخي موارد اين بیماری در وضعيت مزمن، باعث بروز نارسایی قلبی، اختلالات گوارشی و مغزی می‌شود و حتی می‌تواند کشنده باشد.

روزنامه نيويورك تايمز به نقل از نشريه «كتابخانه عمومي بيماري‌هاي فراموش‌شده استوايي» گزارش داد: بيش از هشت ميليون نفر در قاره امريكا به شاگاس مبتلا شده اند كه اكثر آنها از كشورهاي آمريكاي لاتين و آمريكاي مركزي هستند. اما بيش از ۳۰۰ هزار نفر از قربانيان اين بيماري نيز در ايالات متخده زندگي مي كنند.

نويسندگان گزارش فوق در اين نشريه معتقد هستند كه الگوي شيوع بيماري شاگاس يادآور سال‌هاي نخست شيوع ايدز است. آنها مي‌گويند: بين افرادي كه به شاگاس مبتلا هستند با بيماران مبتلا به ايدز، شباهت‌هاي بسيار نزديكي وجود دارد. بويژه در مورد افرادي كه در دو دهه اول اپيدمي ايدز به ويروس اچ آي وي آلوده شدند.

هر دو بيماري در بين خانواده‌هاي فقير شيوع بيشتري دارند و جزو بيمار‌يهاي مزمني هستند كه به درمان طولاني مدت و پرهزينه نياز دارند و همچنين مبتلايان به شاگاس مانند بيماران ايدزي، البته در سالهاي نخست شيوع آن، محدوديت دسترسي به امكانات و تجهيزات درماني را دارند. اما از سوي ديگر بيماري شاگاس برخلاف ايدز از طريق تماس جنسي منتقل نمي شود بلكه عامل انتقال آن نوعي ساس خون‌آشام است.

شبكه خبري سي ان ان نيز در اين باره گزارش داد، اين ساس، روي صورت مي نشيند و قرباني خود را نيش مي زند. همزمان با هضم خون بدن قرباني، نوعي انگل از بدن ساس خارج مي شود كه وقتي فرد خود را مي‌خاراند، انگل از طريق زخم به بدن وارد مي شود و فرد را آلوده مي‌كند. آمارها نشان مي‌دهد كه اين بيماري هر سال حداقل جان ۲۰ هزار نفر را مي گيرد.

مطالب مرتبط:

  1. روشی جدید که از ریزش مو جلوگیری می کند
  2. انگلی که باعث میشود خانمها بیشتر خودکشی کنند!
  3. ختنه دست جمعی نمایندگان مجلس زیمبابوه
  4. دختر مظلومی که بخاطر بیماری ترسناکش، پدر و مادرش نیز ترکش کرده اند!! + عکس
  5. بیماری «رضا داودنژاد» ربطی به رژیم لاغری او ندارد
  6. این دختر به عنوان سیندرلای روسیه انتخاب شد
  7. بیماری عجیب این کودک که دستها وپاهایش شبیه تمساح شده+تصاویرخرداد ۱۳ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 2,043 views | دسته: موضوعات، پزشکی و سلامت
برچسب ها: ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت