شیوع یک بیماری انگلی با عنوان "ایدز جدید"


شیوع نوعی بیماری انگلی گرمسیری در آمریکا که ناقل آن حشرات هستند، موج جدیدی از نگرانی‌ها را در این کشور برانگیخته تا جایی که کارشناسان بهداشت عمومی این بیماری را ایدز جدید در آمریکا نامیده اند.

این بیماری انگلی که شاگاس یا چاگاس نام دارد و به بیماری «تریپانوزومیازیس آمریکایی» نیز معروف است، از انگلی موسوم به «تریپانوزوم کروزی» ناشی می شود. این انگل از خانواده «پروتوزوآ» است.

راه اصلی انتقال بیماری، نیش نوعی ساس است اما می‌تواند با تزریق خون آلوده، پیوند اعضا و یا از طریق مادر به جنین منتقل شود. به گفته پزشکان آمریکایی، علائم این بیماری انگلی ممکن است خفیف یا شدید باشند.

علائم اولیه این بیماری شامل ایجاد تورم در ناحیه گزیدگی است اما در برخی موارد این بیماری در وضعیت مزمن، باعث بروز نارسایی قلبی، اختلالات گوارشی و مغزی می‌شود و حتی می‌تواند کشنده باشد.

روزنامه نیویورک تایمز به نقل از نشریه «کتابخانه عمومی بیماری‌های فراموش‌شده استوایی» گزارش داد: بیش از هشت میلیون نفر در قاره امریکا به شاگاس مبتلا شده اند که اکثر آنها از کشورهای آمریکای لاتین و آمریکای مرکزی هستند. اما بیش از ۳۰۰ هزار نفر از قربانیان این بیماری نیز در ایالات متخده زندگی می کنند.

نویسندگان گزارش فوق در این نشریه معتقد هستند که الگوی شیوع بیماری شاگاس یادآور سال‌های نخست شیوع ایدز است. آنها می‌گویند: بین افرادی که به شاگاس مبتلا هستند با بیماران مبتلا به ایدز، شباهت‌های بسیار نزدیکی وجود دارد. بویژه در مورد افرادی که در دو دهه اول اپیدمی ایدز به ویروس اچ آی وی آلوده شدند.

هر دو بیماری در بین خانواده‌های فقیر شیوع بیشتری دارند و جزو بیمار‌یهای مزمنی هستند که به درمان طولانی مدت و پرهزینه نیاز دارند و همچنین مبتلایان به شاگاس مانند بیماران ایدزی، البته در سالهای نخست شیوع آن، محدودیت دسترسی به امکانات و تجهیزات درمانی را دارند. اما از سوی دیگر بیماری شاگاس برخلاف ایدز از طریق تماس جنسی منتقل نمی شود بلکه عامل انتقال آن نوعی ساس خون‌آشام است.

شبکه خبری سی ان ان نیز در این باره گزارش داد، این ساس، روی صورت می نشیند و قربانی خود را نیش می زند. همزمان با هضم خون بدن قربانی، نوعی انگل از بدن ساس خارج می شود که وقتی فرد خود را می‌خاراند، انگل از طریق زخم به بدن وارد می شود و فرد را آلوده می‌کند. آمارها نشان می‌دهد که این بیماری هر سال حداقل جان ۲۰ هزار نفر را می گیرد.

مطالب مرتبط:

  1. روشی جدید که از ریزش مو جلوگیری می کند
  2. انگلی که باعث میشود خانمها بیشتر خودکشی کنند!
  3. ختنه دست جمعی نمایندگان مجلس زیمبابوه
  4. دختر مظلومی که بخاطر بیماری ترسناکش، پدر و مادرش نیز ترکش کرده اند!! + عکس
  5. بیماری «رضا داودنژاد» ربطی به رژیم لاغری او ندارد
  6. این دختر به عنوان سیندرلای روسیه انتخاب شد
  7. بیماری عجیب این کودک که دستها وپاهایش شبیه تمساح شده+تصاویرخرداد ۱۳م, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,952 views | دسته: موضوعات، پزشکی و سلامت
برچسب ها: ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت