عجایب هفتگانه مهندسی (+عکس)

هميشه «ترين‌»ها جذابيت‌هايي در خود نهفته دارد كه بسياري را مشتاق به آن نگه مي‌دارد. از ابتدا تاكنون درباره عجايب جهان از سازه‌هايي همچون باغ‌هاي معلق بابل و اهرام مصر نام برده مي‌شد.

از آنجا كه از اين عجايب چيزي به جز ويرانه باقي نمانده، گروه‌هايي درصدد برآمدند تا فهرست جديدي از عجايب هفتگانه را ارائه دهند.

يكي از اين گروه‌ها انجمن مهندسان عمران آمريكاست كه سال ۱۸۵۲ تاسيس شد و سال ۱۹۹۴ فهرستي از عجايب هفتگانه علم مهندسي را ارائه داد؛ پروژه‌هايي كه غيرممكن زمان خود را ممكن كردند و علم مهندسي را
يك گام به پيش راندند.

 

 

 

تماشايي‌ترين پل جهان

گلدن گيت، نماد شهر سانفرانسيسكو، پل معلقي است كه اين شهر را به شمال ايالت كاليفرنيا وصل مي‌كند. اين پل سال ۱۹۳۷ گشايش يافت و تا سال ۱۹۶۴ طولاني‌ترين پل معلق جهان به‌شمار مي‌رفت.

گلدن گيت ۶۷ متر بالاتر از سطح آب قرار دارد و از شش مسير مخصوص تردد وسايل نقليه و دو مسير محل عبور عابران پياده در هر دو طرف تشكيل شده است. هركدام از دو برجي كه در طول اين پل ساخته شده ۲۲۷ متر ارتفاع دارد.

رنگ اين پل نارنجي متمايل به قرمز، معروف به نارنجي بين‌المللي است. اين رنگ براي هماهنگي اين پل با محيط اطراف خود و جلوه بيشتر آن در مه و غبار هميشگي اين منطقه انتخاب شده است.

سال ۲۰۰۱ انجمن مهندسان عمران آمريكا سه بنا را با نام «بناهاي هزاره» معرفي كردند؛ اين بناها عبارت بودند از كانال پاناما، ساختمان امپاير استيت و پل گلدن گيت.

پلي كه از زمان ساختش تاكنون آسيبي نديده و در برابر اختلاف دماي شديد، عبور وسايل نقليه سنگين و زلزله ۸٫۳ ريشتري مقاومت كرده، ابتكار مهندس مشهور جوزف استراس بود كه پيش از اين طراحي شده ۴۰۰ پل متحرك را بر عهده داشت.

 

 

 

 

شاهراهي از مهندسان

كانال پاناما يك آبراه غيرطبيعي است كه در كشور پاناما به وجود آمده و اقيانوس آرام را به اقيانوس اطلس وصل مي‌كند.

اين آبراه ۸۲ كيلومتري كه در جريان يكي از بزرگ‌ترين و دشوارترين پروژه‌هاي مهندسي در جهان ايجاد شده ‌است، يكي از مهم‌‌ترين آبراه‌هاي جهان است.

در شرايطي كه راه معمولي كشتيراني ميان شهرهاي نيويورك و سانفرانسيسكو ۲۲ هزار و ۵۰۰ كيلومتر مسافت دارد، عبور از آبراه پاناما اين مسافت را به ۹۵۰۰ كيلومتر كاهش مي‌دهد.

ايده اوليه ايجاد يك آبراه در كشور پاناما به قرن ۱۶ بازمي‌گردد و اولين تلاش براي ايجاد اين آبراه به سال ۱۸۸۰ و به رهبري فرانسوي‌‌ها مربوط مي‌‌شود.

پس از شكست اين پروژه كه به كشته‌شدن ۲۱ هزار و ۹۰۰ كارگر انجاميد، پروژه نهايي توسط آمريكايي‌‌ها ادامه يافت و حدود سال ۱۹۰۰ به انجام رسيد تا سرانجام آبراه در سال ۱۹۱۴ براي استفاده بازشد.

در گذشته كشتي‌ها براي عبور از اقيانوس آرام به اقيانوس اطلس مجبور بودند آمريكاي جنوبي را دور بزنند، اما پس از ايجاد اين كانال به طور مستقيم از اروپا به آمريكا و از آنجا به آسياي شرقي مي‌روند.

 

 

 

 

 

 

نماد شهر هميشه بيدار

برج امپاير استيت ، ۱۰۲ طبقه‌اي تجاري در محله منهتن در نيويورك آمريكا كه هزار اداره و ۲۱ هزار كارمند را در خود جاي داده است، يكي از معروف‌ترين نمادهاي كلانشهر نيويورك است.

سال ۱۹۳۱ ميلادي كه اين بنا ساخته شد، تمام ركوردهاي زمان خود را شكست و معروف به هشتمين شگفتي پس از عجايب هفتگانه شد.

در حالي كه هنوز تكنولوژي ساخت آسمانخراش‌ها ابتدايي بود، سازندگان امپاير استيت توانستند اين بناي ۱۰۲ طبقه‌اي را در طول يك سال و ۴۵ روز با ۶۴ آسانسور بسازند.

اين ساختمان ۳۸۱ متري توانست ركورد بلندترين سازه جهان را تا ۴۰ سال بعد، از آن خود كند. امپاير استيت اولين آسمانخراش با بعد عمودي عظيم است.

 

 

 

 

 

۳۰ سال تلاش براي يك سد

سيل سال ۱۹۵۳ در سواحل زيلند در جنوب غربي هلند، ويراني‌ها و خسارت بسياري به بار آورد بنابراين كميسيوني تحقيقاتي تشكيل شد كه در پي راهكاري براي جلوگيري از وقوع دوباره چنين فاجعه‌اي در آينده باشد.

۳۰ سال زمان برد تا تحقيقات كامل شود و تكنولوژي لازم براي ساخت سدي محافظتي فراهم و ساخت پروژه دلتاوركز كامل شد.

سد دلتاوُركز مجموعه‌اي از چند پل، سد و اسلايدهاي فلزي ۳۰۰ تني است كه همزمان با هم كار كرده و از شهر در برابر توفان‌هاي دريايي محافظت مي‌كنند.

اين سد دفاعي سه كيلومتري از ۶۵ ستون ۳۸ متري كه بين هر كدام اسلايدهاي آهني ۳۰۰ تني متحرك وجود دارد، تشكيل شده است.

هنگامي كه دريا توفاني شود، تنها يك ساعت زمان مي‌برد تا اسلايدها بسته شوند و از منطقه در برابر سيل و توفان محافظت كنند.

در آب و هواي عادي به دلايل اقتصادي و زيست‌محيطي دريچه‌ها باز مي‌شوند تا كشتيراني و ماهيگيري كشور با مشكلي مواجه نشود و همين‌طور اكوسيستم منطقه دچار تغيير خاصي نشود.

 

 

 

شاهكاري در سدسازي

سد ايتايپو دومين سد بزرگ هيدروليكي جهان است و روي رود پارانا در مرز پاراگوئه و برزيل احداث شده است. اين سد كه با ارتفاع ۱۹۶ متر و ۷٫۹۲ كيلومتر طول توانايي ذخيره‌سازي ۲۹ ميليارد تن آب را دارد سال ۱۹۶۷ كميسيوني متشكل از محققان برزيلي و پاراگوئه‌اي تشكيل شد تا براي گسترش رود پارانا و زدن سد مناسبي بر اين رود، تحقيقاتي انجام دهند.

سه سال طول كشيد تا دو كيلومتر طول رود را بيشتر كردند، ۹۱ متر عمق و ۱۲۲متر عرض آن را و ۵۰ميليون تن خاك برداشته شد.

مهندسان ترجيح دادند كه از تكنولوژي گرانش كاذب در سد سازي استفاده كنند، چراكه ۳۵ درصد كمتر نياز به بتون دارند، ولي در عين حال توانايي تحمل آب با چنين حجم بالايي را دارد.

حجم مواد مصرفي براي ساخت اين سد چشمگير است، چراكه استيل و آهن مورد نياز براي ساخت اين سد برابر با استيل و آهن مورد نياز براي ساخت ۳۸۰ برج ايفل بود و ۱۵ برابر تونل مانش نياز به بتون داشت.

سد ايتايپو با داشتن ۲۰ ژنراتور و توليد ۱۴هزار مگاوات برق در ثانيه، ۲۵ درصد از برق مورد نياز برزيل و ۷۸ درصد برق مورد نياز پاراگوئه را تامين مي‌كند و ركورد توليد برق را در سال ۲۰۰۰ از طريق توليد ۹۳٫۴ ميليارد كيلووات در ساعت زده است.

برج مخابراتي سي‌ان در تورنتوي كانادا يكي از بزرگ‌ترين پروژه‌هاي مهندسي زمان ما و جاذبه‌اي توريستي است. نام برج برگرفته از حروف اول «Canadian National» است كه به معني برج ملي كاناداست.

زماني كه كانادا سال ۱۹۷۳ در دوران شكوفايي اقتصادي به سر مي‌برد، اين برج ساخته شد تا نماد شكوفايي و سمبل اين كشور باشد.

اين برج با ارتفاع ۵۵۳ متر در زمان خود بلندترين برج بود و اكنون چهارمين برج بلند جهان است. در روزهاي آفتابي از بالاترين طبقه تا فاصله ۱۶۰ كيلومتري قابل مشاهده است كه آبشار نياگارا نيز در همين حدفاصل قرار دارد. درضمن مي‌توان به ديد ۳۶۰ درجه‌اي از شهر هم رسيد با طبقه‌اي كه هر ۷۲ دقيقه يكبار به دور خود مي‌چرخد.

آسانسور كاملا شيشه‌اي سي‌ان كه اولين در نوع خود است با سرعت ۲۲ كيلومتر در ساعت حركت مي‌كند و ۱۴۷ طبقه را در ۵۸ ثانيه طي مي‌كند. اين برج همچنين طبقه‌اي شيشه‌اي دارد كه مقاومت كف آن پنج برابر مقاومت كف‌هاي عادي است.

اين برج در برابر زلزله ۷٫۲ ريشتري در سال ۱۹۹۵ مقاومت كرده و تخمين​زده شده كه در برابر زلزله ۸٫۵ ريشتري هم مقاومت خواهد كرد.

 

 

 

​​طولاني‌ترين راه آبي جهان

تونل مانش با طول ۵۲ كيلومتر طولاني‌ترين تونل زيرزميني است كه ۳۹ كيلومتر آن از زير دريا در عمق ۴۰ متري مي‌گذرد و فولكستون انگلستان را در عرض ۳۰ دقيقه به بندر ادوكاله فرانسه وصل مي‌كند، به اين ترتيب سفر زميني از لندن به پاريس يا بالعكس فقط سه ساعت طول مي‌كشد.

حفر تونل از سال ۱۸۸۰ آغاز شد، ولي به دليل مواجهه با مشكلات فراوان ادامه پروژه منتفي شد؛ سپس سال ۱۹۸۶ با گسترش نوآوري‌هايي در علم مهندسي، انگلستان و فرانسه سر برنامه‌اي براي ساخت تونل توافق كردند.

خطر بزرگ در حين حفر تونل جاري‌شدن آب دريا با فشار به داخل تونل در قسمت‌هايي بود كه خاك سستي داشت كه با راهكارهايي از وقوع چنين خطري جلوگيري شد.

پس از هفت سال در سال ۱۹۹۴ بزرگ‌ترين پروژه ساختماني اروپا افتتاح شد و اكنون سريع‌ترين و ارزان‌ترين مسير براي انتقال كالا و سفر انسان بين انگلستان و فرانسه از طريق اين تونل است.

مطالب مرتبط:

  1. ازدواج پسر ۸ ساله با زن ۶۱ ساله! +عکس
  2. پیرترین کارمند دنیا +عکس
  3. بهترین دیدار های جالب در کتاب گینس + تصاویر
  4. ترسناک‌ ترین دهانی که تابحال دیده اید! +‌ تصاویر
  5. عجایب هفتگانه / داستان کوتاه
  6. آگهی استخدام مهندس مکانیک در شرکت مهندسی
  7. بی‌ادب‌ترین و مؤدب‌ترین مردم جهان کدامند؟شهریور ۲۶ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,460 views | دسته: عجایب جهان، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت