محمد بنا، قربانی زحماتش شد!

انتخاب ‌عبدالله چمن‌گلی ‌به عنوان بر‌ترین مربی‌ کشتی فرنگی سال ۲۰۱۲ جهان، انتقادات بسیاری را در جامعه مربیان کشتی ایران برانگیخت و حتی این شایبه را پدید آورد که شاید این انتخاب، بخشی از پروژه حذف محمد بنا از کشتی فرنگی باشد. از سوی دیگر، بازگشت محمد بنا به تیم ملی هم در هاله‌ای از ابهام قرار گرفت.

 

 

به گزارش «تابناک»، جالب اینکه مربی اخراجی رقابت‌های جهانی ـ که شاگردش هم از دور رقابت‌ها بیرون شد و تیمش نیز سرانجام به عنوان چهارمی ‌رسید ـ به عنوان بر‌ترین مربی سال برگزیده شد.

بنا بر این گزارش، چمن گلی در مسابقات جوانان جهان در اعتراض به نحوه قضاوت کشتی در وزن ۵۵ کیلو از داور مسابقه کارت قرمز گرفت. رافائل مارتینتی، رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) کسی نیست که در انتخاب بر‌ترین مربی جهان این کارت قرمز را نادیده بگیرد؛ افزون بر این که به مانند گذشته، فدراسیون جهانی کشتی پیش از این انتخاب به احتمال فراوان، نظر فدراسیون کشتی کشورمان را جویا شده است.

رافائل مارتینتی، رئیس سوئیسی فدراسیون جهانی کشتی (فیلا) با فرستادن نامه‌ای به فدراسیون کشتی از انتخاب عبدالله چمن‌گلی به عنوان بهترین مربی کشتی فرنگی دنیا در سال ۲۰۱۲ جهان خبر داد و اعلام کرد، این جایزه در کلاس مربیگری فیلا که در روزهای یازدهم تا چهاردهم آبان در شهر ویلنیوس لیتوانی برگزار می‌شود، به وی اهدا خواهد شد.

عبدالله چمن گلی که تنها چند ماه است به عنوان سرمربی تیم ملی کشتی فرنگی جوانان مشغول به کار شده، توانایی‌های فنی قابل قبولی دارد و در ردیف مربیان تحصیلکرده کشتی به شمار می‌رود؛ اما نزدیک یک ماه‌ پیش نتوانست همراه با تیم ملی جوانان نتایج قابل اعتنایی در مسابقات جهانی به دست‌ آورد. تیم جوانان ایرانی حتی یک مدال طلا از مسابقات جهانی صید نکرد و با یک نقره و دو برنز و کسب مقامی چهارمی به ایران بازگشت و شگفت آن که با چنین کارنامه‌ای، او به عنوان بهترین مربی جهان در سال ۲۰۱۲ برگزیده شد.

فدراسیون جهانی کشتی در حالی چمن گلی را به عنوان بهترین مربی جهان معرفی کرد که محمد بنا پس از موفقیت خیره کننده تیم کشتی فرنگی ایران در المپیک لندن و به دست آوردن سه مدال طلا از این بازی‌ها، مقبولیت چشمگیری در کشتی جهان پیدا کرده و بیشتر مربیان و کشتی‌گیران جهان، اکنون او را به عنوان بهترین مربی کشتی فرنگی جهان ستایش می‌کنند.

انتخاب نشدن محمد بنا، ذهن اهالی کشتی را به مشکوک بودن این انتخاب کشانده و این فرضیه مطرح شده که رایزنی‌هایی از ایران با فیلا در این باره انجام و به احتمال زیاد معرفی چمن گلی از سوی برخی مقامات کشتی ایران انجام گرفته است، چرا که فدراسیون جهانی کشتی تشکیلات دقیقی ندارد که عملکرد تک تک مربیان جهان را بررسی کند و در ‌پایان، رأی به انتخاب یک مربی دهد. با معرفی چمن گلی که احتمالا از سوی برخی افراد منتسب به فدراسیون کشتی ایران صورت گرفته، این شایبه مطرح می‌شود که برخی به دنبال کمرنگ کردن نام محمد بنا و شایسته جلوه دادن عبدالله چمن گلی به عنوان جانشین او هستند.

جالب اینکه محمد بنا که موفق به کسب سه مدال طلای المپیک و قهرمانی تیمی در لندن شده، بی‌گمان شایسته این عنوان است. او در المپیک کار بی‌نظیری کرد و با پشت سر گذاشتن روس‌ها و ایستادن بر سکوی نخست المپیک همه را غافلگیر کرد.

و به این ترتیب، این شایبه هنگامی تشدید می‌شود که اطرافیان محمد بنا، همواره از تمایل نداشتن او برای ادامه همکاری با مدیران کنونی فدراسیون کشتی خبر می‌دهند. احتمالا در چنین شرایطی اهالی کشتی عبدالله چمن‌گلی را که حالا عنوان بهترین مربی جهان را یدک می‌کشد، آسانتر به عنوان جانشین محمد بنا می‌پذیرند.

به هر حال لازم است، دست اندرکاران و فدراسیون کشتی در این باره اظهار نظر رسمی کنند تا شایبه‌ها بیشتر نشود و سوءتفاهمات از بین برود.

مطالب مرتبط:

  1. نتایج جام جهانی کشتی فرنگی ایران
  2. مربی جدید تیم ملی کشتی آزاد معرفی شد
  3. گزارش کامل از انتخاب برترین‌های سال آسیا
  4. فدراسیون ایران بهترین فدراسیون سال ۲۰۱۲ آسیا شد
  5. مرد سال فوتبال آسیا انتخاب شد
  6. محمد بنا و همسر اسپانیایی اش (عکس)
  7. برنامه ورزشکاران المپیکی ایران – یکشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۱مهر ۱۱ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,108 views | دسته: اخبار، موضوعات، ورزش
برچسب ها: ، ، ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت