مصاحبه با آودوکیچ دروازه‌بان بوسنیایی پرسپولیس

وب سایت فارسی زبان برای دانلود ها | www.fun.4downloads.ir

 

آسمیر آودوکیچ کلا آدم جالبی است. هر سوالی که از او می‌پرسی، انگار سعی می‌کند جواب‌هایش بیشتر از دو جمله نشود. همه سوال‌ها را خیلی کوتاه و مختصر جواب می‌دهد و اصلا هم عصبانی نمی‌شود؛ حتی اگر بگویی او را به تیم غالب کرده‌اند! اصلا هم اهل تیتر دادن و جنجال درست کردن نیست. کلا با همه دروازه‌بان‌ها فرق می‌کند. تصور این‌که او پشت مدافعان می‌ایستد و سر آن‌ها فریاد می‌زند، کمی سخت است. خیلی خجالتی است و وقتی صحبت می‌کند، سرش را پایین می‌اندازد. اصلا سوژه خوبی برای خبرنگاران نیست. ولی در عوض، سوژه خوبی برای عکاسان است. کافی است یک توپ به او بدهی تا خودش برایت سوژه عکاسی درست کند. انواع حرکت‌ها را با توپ انجام می‌دهد تا عکاس انواع عکس‌ها را از او بگیرد.
آودوکیچ که در لیگ قهرمانان آسیا دروازه‌بان پرسپولیس است، همراه با رضا چلنگر به موسسه خبر آمد تا پاسخگوی سوالات ما باشد. چلنگر به همان شیوه‌ای که همیشه صحبت‌های بلاژویچ و برانکو را ترجمه می‌کرد، حرف‌های این دروازه‌بان را برایمان ترجمه کرد و ما را یاد روزهایی انداخت که مترجم سرمربی تیم ملی فوتبال ایران بود.
*معمولا وقتی یک بازیکن خارجی به لیگ ایران می‌آید، اولین مشکل، تلفظ نام اوست و روزنامه‌های مختلف، نام‌های متفاوتی برای او می‌نویسند. اگر می‌شود خودتان اسمتان را تلفظ کنید.
آودوکیچ آسمیر.
*پس چیزی که ما می‌نویسیم درست است.
بله.
*قبلا به ایران سفر داشته‌اید. برای حضور در تراکتورسازی به ایران آمدید اما نادر باقری گفت که به شما نیازی ندارند.
آن کار تمام نشد. حالا نمی‌دانم دلیلش چه بود.
*بحث رقم قرارداد بود یا منع حضور دروازه‌بان‌های خارجی؟
الان هم که الان است نمی‌دانم چرا آن کار به سرانجام نرسید.
*وقتی شما به ایران آمدید همه می‌گفتند از طرف انور، مربی دروازه‌بان‌های پرسپولیس به ایران آمدید و به نوعی به تیم تحمیل شده‌اید.
زمان نشان داده که چیزهایی که عنوان شده حقیقت ندارند و به خاطر کیفیتم به ایران آمده‌ام.
*پس چطوری شد که به ایران آمدید؟
پیشنهادی از جانب پرسپولیس مطرح شد. دو باشگاه با یکدیگر مذاکره کردند و بر اساس مذاکره دو باشگاه بود که به اینجا آمدم.
*پس مدیر برنامه‌هایتان انور نبوده؟
نه.
*وقتی به ایران آمدید، به این دلیل بود که فقط در ۶ تا مسابقه در پرسپولیس بازی کنید. این‌که مجبور بودید فقط برای ۶ مسابقه به ایران بیایید، برای شما ناراحت‌کننده نبود؟
پرسپولیس یک تیم بزرگ است و وقتی پیشنهاد داد من به سرعت قبول کردم. حالا امیدوارم شرایطی پیش بیاید که فصل آینده هم بتوانم در این تیم حضور داشته باشم.
*موضوعی که در ایران وجود دارد، قانون منع استفاده از دروازه‌بان خارجی است. وقتی این موضوع را برای اولین بار شنیدی چه واکنشی داشتی؟
به هر حال این یک قانون است که فقط در لیگ ایران وجود ندارد. در چند کشور آسیایی دیگر هم این قانون وجود دارد. این قانون جاری است و یا باید آن را پذیرفت یا این‌که نپذیرفت.
*موضوعی که در مورد شما وجود دارد این است که وقتی وارد پرسپولیس شدی، می‌گفتند شما چهره یک گلر خوب را نداری. یک چهره کاریزماتیک مثل الیورکان یا عابدزاده خودمان را نداری. بهتر بود یک هافبک دفاعی کم حرف می‌شدی تا یک دروازه‌بانی که باید از آن عقب سر همه داد بزند.
(می‌خندد) نه من چهره کاریزماتیکی ندارم. البته در زندگی شخصی‌ام کاملا فرق می‌کنم.
*یعنی اتفاق خاصی در زندگی شخصی‌ات افتاده؟
نه. مثل هر آدمی که در زندگی‌اش یک سری اتفاق خوب می‌افتد و یک سری اتفاق ناخوشایند، من در زندگی‌ام این چیزها را داشته‌ام. ولی به طور کلی از زندگی‌ام راضی‌ام.
*وقتی می‌خواستی به پرسپولیس بیایی، شناختی از فوتبال آسیا و تیم پرسپولیس داشتی؟ می‌دانستی این تیم یکی از پرتماشاگرترین تیم‌های آسیاست؟
می‌دانستم پرسپولیس باشگاه بزرگی است. وقتی یک پیشنهاد از چنین باشگاهی داری، یعنی شما را به یک میدان بزرگ مسابقه طلبیده‌اند.
*پرسپولیس را از کجا می‌شناختی؟
از طریق اینترنت و مطالعه، اطلاعاتی کسب کرده بودم در مورد پرسپولیس. می‌دانستم که پرتعدادترین هواداران و بازیکنان بزرگی دارد.
*ایمون زاید می‌گفت قبل از آمدنم به ایران، از طریق اینترنت تحقیق کرده بودم و فهمیده بودم که پرسپولیس پول بازیکنان خارجی‌اش را نمی‌دهد. این موضوع شما را نگران نمی‌کرد؟
من چیزی در این مورد ندیده بودم در اینترنت.
*اولین بازی خانگی که برای پرسپولیس انجام دادی، بازی با الشباب بود. همان مسابقه‌ای که ۸۲ هزار تماشاگر داشت. فکر می‌کردی این همه تماشاگر برای دیدن این مسابقه به ورزشگاه بیایند؟
من از سایت‌های مختلف مخصوصا از یوتیوب دیده بودم که برای بازی‌های خانگی پرسپولیس چقدر تماشاگر به ورزشگاه می‌آیند. این یک جو خیلی خوب بود که من قبل از آمدن به ایران، در اینترنت آن را دیده بودم.
*تا قبل از بازی با الشباب، سابقه حضور در مسابقه‌ای را داشتی که این تعداد تماشاگر داشته باشد؟
من دیده بودم که برای یک مسابقه این تعداد تماشاگر بیاید ولی خودم تجربه حضور در چنین مسابقه‌ای را نداشتم. من هم در بازی‌های پرتماشاگر حضور داشته‌ام اما نه با این تعداد.
*فکر می‌کردی روزی به تیمی بیایی که این همه تماشاگر داشته باشد؟
یکی از اهداف من این است که به سطحی از دروازه‌بانی برسم که این تعداد تماشاگر بیایند و بازی من را ببینند.
*بازی با الهلال، اولین بازی خود شما بود. اولین بازی پرسپولیس در آسیا هم به حساب می‌آمد. قبل از بازی استرس نداشتید؟
من می‌دانستم انتظارات از یک بازیکن خارجی بیشتر از بازیکنان داخلی است. می‌دانستم که مسابقه هم خیلی حساس است. نمی‌گویم استرس نداشتم ولی به محض این‌که مسابقه شروع شد، همه چیز به روال عادی برگشت و همه اعضای تیم عملکرد خوبی داشتیم. فقط حیف شد که آن‌ها را نبردیم. امیدوارم بتوانیم در ورزشگاه آزادی آن‌ها را شکست دهیم.
*در مورد حساسیت‌های بازی تیم‌های ایرانی با تیم‌های کشورهای عربی چیزی شنیده بودی؟
بله. یکی از دوستانم که راننده تاکسی است برایم تعریف کرده بود.
*در بازی با الهلال چند توپ خوب گرفتید. ولی یک ضربه کاشته را خوردید. اگر بتوانید آن ضربه را الان بازسازی کنید، باز هم گل می‌شود؟
من نمی‌دانم ولی چیزی که می‌توانم بگویم این است که اگر آن موقعیت تکرار شود، باز هم باید همان رفتار را نشان دهم چون بر طبق رفتار دروازه‌بانی است. که خط دفاعی را بچینم و خودم جاگیری کنم. نمی‌توانم بگویم اگر این صحنه بازسازی شود، آن را می‌گیرم. شاید بتوانم و شاید نتوانم. کسی پاسخ این سوال را نمی‌داند.
*پرسپولیس در لیگ برتر ایران و لیگ قهرمانان آسیا نتایجی می‌گیرد که تفاوت محسوسی دارند. در آسیا حریفانش را با نتایج پرگل شکست می‌دهد و در خانه الهلال مساوی می‌کند، اما در لیگ برتر چنین نتایجی نمی‌گیرد. دلیل این ماجرا چیست؟
نمی‌توانم به این سوال پاسخ بدهم چون نمی‌دانم دلیلش چیست. من به اندازه کافی اینجا نبوده‌ام که این موضوع را ریشه‌ای بررسی کنم.
*در مورد گذشته‌تان هم صحبت می‌کنید که فوتبال را چطوری شروع کردید و در کدام باشگاه‌ها بوده‌اید؟
فوتبال را از حدود ۲۰ سال پیش شروع کردم. از ۱۶ سالگی هم شروع کردم به دروازه‌بانی برای تیم‌های بزرگسال. من ۱۶ سال تمام است که بدون وقفه دارم در لیگ‌های مختلف دروازه‌بانی می‌کنم. فوتبال را از باشگاه برزا در شهر خودم شروع کردم. البته یک باشگاه کوچکی است. بعد رفتم باشگاه چیلی که یک باشگاه بزرگ‌تر است. ۶ سال آنجا بودم و بعد رفتم کرواسی. در باشگاه کامن انگلاد. بعد به انتخابات روزنامه‌نگاران ورزشی کرواسی در یکی از روزنامه‌های این کشور به عنوان بهترین دروازه‌بان لیگ این کشور انتخاب شدم. بعد برگشتم به بوسنی و شهر ترابنیک و در آنجا بازی کردم. بعد در باشگاه اسلوودا در شهر توزلا بازی کردم. باشگاه‌های رادنیک ، رودان و بوراس مقصدهای بعدی من بودند. در کنار این تیم به جام یوفا رفتم. قهرمان لیگ بوسنی هم شده‌ام.
*بازی ملی هم دارید؟
در مسابقه‌ای که بوسنی با پرتغال داشت من روی نیمکت نشسته بودم. همچنین در تمامی بازی‌های مقدماتی بوسنی برای جام جهانی، من روی نیمکت نشسته بودم.
*چند بازی ملی دارید؟
۳ مسابقه ملی. البته ۱۵ بازی ملی هم برای تیم زیر ۲۱ سال بوسنی دارم.
*یک رکوردی هم دارید که ۷۲۲ دقیقه در لیگ بوسنی گل نخوردید.
در همین باشگاه بوراس بودم که این اتفاق افتاد.
*بازیکنان اروپایی دوست دارند در اروپا بازی کنند که جای پیشرفت بیشتری هم دارد. حضور در ایران را یک بدشانسی می‌دانید یا یک بلیت بخت‌آزمایی؟
من طبیعتا با پیشنهاد یک باشگاه بزرگ اروپایی مواجه نشدم. از این طرف هم پیشنهاد باشگاه پرسپولیس به عنوان یک باشگاه بزرگ آمد، که خیلی هم روشن و واضح بود. من هم آن را قبول کردم.
*میثاق معمارزاده یکی از مدعیان پوشیدن پیراهن تیم ملی است. فکر می‌کنی می‌توانی با او رقابت کنی؟
من مربی و کارشناس نیستم که بخواهم سطح کسی را تعیین کنم. ولی به اینجا آمده‌ام که بازی کنم و تمرین کنم. این هم که چه کسی بازی کند، بستگی به نظر مربی دارد که تشخیص بدهد چه کسی در آن لحظه آماده‌تر است. ضمن این‌که روابط من و میثاق بسیار حسنه است.
*فکر می‌کنی در لیگ ایران چند دروازه‌بان بهتر از خودت داریم؟
من با همه دروازه‌بان‌های ایرانی آشنایی ندارم. ولی دروازه‌بان استقلال را بیشتر از همه می‌شناسم. البته من نمی‌دانم سن او چقدر است ولی نشان داده که دروازه‌بان باتجربه‌ای است. دروازه‌بان سپاهان هم کیفیت خوبی دارد. از طرف دیگر میثاق معمارزاده خودمان هم تجربه خوبی دارد ولی با کمی بدشانسی مواجه می‌شود.
*دلیل ضعف میثاق را بدشانسی می‌دانید؟
نمی‌دانم چه چیزی هست. ولی به هر حال بدشانسی هم یک نقشی دارد.
*قبول دارید که یکی از بزرگ‌ترین مشکلات فنی پرسپولیس در دروازه‌اش بوده؟
من بازی‌های قبلی را ندیده‌ام و نمی‌توانم اظهار نظر کنم.
*چیزی که باعث می‌شود پرسپولیس در لیگ برتر مدعی نباشد چیست؟
از زمانی که من آمده‌ام، پرسپولیس فقط یک باخت در لیگ برتر داشته. به نظر من پرسپولیس در لیگ هم خوب بازی می‌کند. با وجود تمام محرومان و مصدومانش، عملکرد خوبی را به نمایش می‌گذارد. شاید سال آینده از این هم بهتر شود.
*سال آینده با حضور خود شما؟
همه چیز بستگی به فدراسیون فوتبال دارد که اجازه حضور دروازه‌بان‌های خارجی را بدهد یا نه.
*پرسپولیس غیر از این‌که خودش تیم بزرگی است، الان مربی بزرگی هم دارد. قبل از آمدن به ایران، در مورد دنیزلی چیزی شنیده بودید؟
نام دنیزلی در ترکیه یک نام بزرگ است و همیشه با ممیزی عنوان می‌شود. او می‌تواند شرایط را هل بدهد به سمت بهبودی.
*چقدر از این نتایج خوبی که پرسپولیس در آسیا و لیگ برتر گرفته برگرفته از حضور دنیزلی است؟
دنیزلی به عنوان رئیس کادر فنی، نقش زیادی داشته و ما هم سعی می‌کنیم دستورات فنی او را مو به مو اجرا کنیم.
*لیگ ایران چه کیفیتی دارد؟ کیفیت آن بالاست؟
چیزی که من از لیگ ایران برای خودم متصور بودم، دقیقا همان چیزی است که وقتی به ایران آمدم دیدم. بازیکنان فیزیکی هستند و فوتبال خوبی هم بازی می‌کنند.
*فوتبال ایران معروف به این است که تکنیک بازیکنانش برتر از تاکتیک‌های گروهی‌اش است.
البته ایران هم مثل سایر نقاط دنیا، مشکلاتی از این نظر دارد. ولی ما در ایران تیم‌هایی داریم که هم از نظر تکنیکی، هم از نظر تاکتیکی خوب کار می‌کنند.
*تفاوت لیگ فوتبال ایران و بوسنی چقدر است؟
به نظر من لیگ ایران قوی‌تر از لیگ بوسنی است. البته در بوسنی هم بازیکنان مستعدی داریم که آن‌ها هم می‌توانند بروند در کشورهای دیگر بازی کنند.
*اگر قرار بود خودتان را بگذارید جای ما و به آودوکیچ از ۱۰۰ نمره بدهید، چه نمره‌ای را برای او در نظر می‌گرفتید؟ با توجه به این‌که آودوکیچ ۲۷۰ دقیقه بازی کرده و ۲ گل خورده.
اگر این شرایطی که شما گفتید را در نظر بگیرم، از نظرم عالی است. حتی ممکن است به خودم تبریک هم بگویم.
*پرسپولیس در لیگ قهرمانان آسیا در گروه مرگ قرار گرفته بود. از طرفی قیمت مهاجمان سه حریف آسیایی پرسپولیس چیزی حدود نیمی از بودجه لیگ ایران بود. این موضوع برای شما و سایر بزیکنان استرس درست نمی‌کرد؟
به نظرم مهم نیست کی چقدر حقوق می‌گیرد. آن‌ها هم آدم هستند و بال برای پرواز ندارند. اتفاقا فقط همان دو گلی که آن‌ها به پرسپولیس زدند را می‌شود از جانب آن‌ها به رسمیت شناخت.
*با این شرایط آینده پرسپولیس در آسیا چطور خواهد بود؟
من از اولی که به ایران آمدم می‌دانستم پرسپولیس در گروه مرگ است و کسی هم انتظار نداشت ما چنین نتایجی بگیریم. مهم این است که ما از این مرحله سربلند بیرون برویم. باید همین روندی که در پیش گرفته‌ایم را ادامه بدهیم. ما الان یک شانس عالی داریم و آن این است که دو مسابقه خانگی داریم و می‌توانیم با کسب چهار امتیاز دیگر، به عنوان سرگروه صعود کنیم.
*می‌دانید که الان هواداران پرسپولیس از شما قهرمانی در آسیا را می‌خواهند.
اگر چنین خواسته‌ای دارند، ما تمام تلاشمان را می‌کنیم تا آرزوی آن‌ها را برآورده کنیم. ولی مهم‌تر از همه این است که این سه مسابقه باقی‌مانده را به بهترین نحو انجام دهیم.
*پرسپولیس با جذب چند بازیکن دیگر توان قهرمانی در آسیا را دارد؟
تصمیم‌گیری این موضوع با مربی و باشگاه است که ببینند اصلا نیازی هست بازیکن بگیرند یا خیر. بعد می‌شود در مورد این موضوع صحبت کرد. در حال حاضر تیم ما تیم بدی نیست. تیم خوبی را در اختیار داریم. الان هم برای این‌که حاصل تلاشمان به هدر نرود، باید فعلا به فکر این سه بازی باقی‌مانده باشیم تا از گروهمان صعود کنیم. بعد هم اگر نیاز بود با جذب چند بازیکن نتایج بهتری بگیریم.
*الان پرسپولیس شانس این را دارد که به عنوان سرگروه صعود کند و در مرحله بعد میزبان باشد.
من امیدوارم این‌طوری باشد. چون اگر در مرحله بعد میزبان باشیم، کارمان خیلی راحت می‌شود.
*بیایید تعارف را برای چند لحظه کنار بگذاریم. شما از مبلغ قراردادتان رضایت دارید؟
البته که راضی هستم.
*شاید اگر به یک تیم عربی می‌رفتید پول خیلی بیشتری می‌گرفتید.
وقتی من پای برگه قرارداد را امضا کرده‌ام یعنی از همه چیز آن رضایت داشته‌ام.
*بزرگ‌ترین آرزوی شما چیست؟ دوست دارید به کجا برسید؟
مهم این است که آدم سالم باشد و طعم خوشبختی را به این شکل در زندگی بچشد.
*فکر کنید الان لیگ تمام شده و دیگر قانون منع جذب دروازه‌بان خارجی هم وجود ندارد. از طرفی از باشگاه‌های استقلال و پرسپولیس هم پیشنهاد دارید. کدام پیشنهاد را قبول می‌کنید؟
من الان بازیکن پرسپولیس هستم و در این تیم احساس مطلوبی دارم. فکر می‌کنم دوباره پیشنهاد پرسپولیس را قبول می‌کنم.
*ماجرای آی تی سی شما را آخرش هم نفهمیدیم که چه شد. می‌گفتند پرسپولیس برای صدور آی تی سی شما ۸۰ هزار دلار پول داده.
این مربوط به مذاکرات دو باشگاه می‌شود و خوب نیست من در آن دخالت کنم.
*نکته‌ای که برای ما عجیب است این‌که خیلی کم حرف هستید. مثل گلرهای دیگر نیستید که عصبانی باشید و حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشید.
من فقط زمانی که لازم باشد صحبت می‌کنم. آدم باید از طریق اعمالش قدرت را به دست بیاورد نه از راه داد و بیداد کردن.
*علی کریمی محبوب‌ترین بازیکن باشگاه پرسپولیس است. به نظرت شخصیت او چطور است؟
رابطه من با او فوق‌العاده حسنه است. او بازیکن خیلی بزرگی است.
*دنیزلی در کشور خودش یک نابغه است. مخصوصا ادبیات او خیلی معروف است. عجیب‌ترین حرفی که در این مدت به شما زده چه بوده؟
قبل از بازی با الهلال با زبان بوسنیانی یک چیزی به من گفت. (در این لحظه رضا چلنگر با تعجب به او نگاه می‌کند و می‌گوید: چشم من را دور دیده‌اند!)
*چه چیزی گفت؟
گفت ۹۰ دقیقه با تو هستم. برو داخل بجنگ. این را با زبان بوسنیایی گفت.
*بهترین دوستی که در تیم پرسپولیس داری چه کسی است؟
من با همه بازیکنان رابطه خوبی دارم، مخصوصا آن‌هایی که می‌توانند انگلیسی صحبت کنند. با شیث رضایی و هاشمیان و کاظمیان و اولادی رابطه خوبی دارم. آن‌ها انگلیسی بلدند و با من زیاد صحبت می‌کنند. حتی وحید هاشمیان یک سی دی هم به من هدیه کرد برای آموزش زبان فارسی.
*تلاش می‌کنی فارسی یاد بگیری؟
اگر قرار باشد اینجا بمانم باید یاد بگیرم.
*در ایران اوقات فراغت را چه کار می‌کنی؟
استراحت می‌کنم و معمولا با چند دوست بوسنیایی که دارم بیرون می‌روم.
*با هواداران چه رابطه‌ای داری؟
من که از هواداران خیلی راضی‌ام، ولی آن‌ها را نمی‌دانم.
خبر آنلاین

مطالب مرتبط:

  1. تفاوت خداحافظی مهدوی‌کیا از هامبورگ و پرسپولیس
  2. گل های بازی پرسپولیس و ملوان – جام حذفی ۹۱
  3. این پرسپولیس استقلال را شش تائی کرد + عکس
  4. ماجرا مسمومیت بازیکنان پرسپولیس پیچیده شد
  5. این بازیکن، هدف جدید پرسپولیس؟
  6. اولین مصاحبه جنجالی مهدوی کیا بر ضد سلطان و کادر پرسپولیس
  7. پرسپولیس حریف گهر هم نشد!اردیبهشت ۴ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,077 views | دسته: موضوعات، ورزش
برچسب ها: ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت