نخرید ؛شنبه سکه و طلا سقوط میکند

وب سایت فارسی زبان برای دانلود ها | www.4downloads.ir

به گزارش رسیده  قیمت هر عدد سکه تمام بهار آزادی طرح جدید و قدیم به حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تومان، نیم سکه ۵۲۸ هزار تومان، ربع سکه ۲۷۰ هزار تومان، سکه گرمی ۱۴۶ هزار تومان، هر گرم طلای ۱۸ عیار بیش از ۱۰۷ هزار تومان رسید , این درحالی بود که عملا معامله ای دربازار انجام نمیشد.

درهمین راستا , رئیس اتحادیه کشوری طلا و جواهر، افزایش قیمت سکه تمام بهار آزادی به حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تومان در روز جاری را “حبابی” خواند.

محمد کشتی آرای در پاسخ به این پرسش که چرا قیمت سکه تمام بهار آزادی ظهر امروز به حدود یک میلیون و ۶۰ هزار تومان افزایش یافته است، اما قیمت سایر سکه‌ها تغییرات زیادی نسبت به روزهای گذشته نشان نمی‌دهد؟ گفت: تقاضا برای سکه تمام بهار آزادی زیاد است.

وی در عین حال، قیمت فعلی سکه تمام بهار آزادی در بازار را “حبابی” دانست و در پاسخ به این پرسش که در شرایط فعلی مردم سکه خریداری کنند، سود می‌کنند یا زیان؟ اظهارداشت: وقتی قیمتها حباب است، دادوستد آن عقلانی به نظر نمی‌رسد.
درعین حال این مقام صنفی چند روز قبل بالارفتن قیمت سکه را به افزایش نقدینگی مردم مرتبط دانسته و گفته بود که، عامل اصلی این نوسان افزایش تقاضا در بازار طلا ، سکه و ارز است .

او تصریح کرده بود که نقدینگی برای خرید بسیار افزایش یافته و همین امر موجب افزایش قیمت شده است.
وی درعین حال قیمت جهانی طلا را عامل این نوسان در بازار داخلی ندانست.

درهمین راستا یک کارشناس بازار طلا وارز به خبرنگار ما گفت : درپی تصمیماتی که امرور دربانک مرکزی اخذ شده واحتمال واگذاری سکه های پیش فروشی از شنبه , این بازار سقوط قابل توجهی را تجربه خواهد کرد .

وی افزود : این بازار سازی که با هیچ منطقی سازگار نیست تنها کار عده ای از بازاریان ودلالان بزرگ است که تعداد زیادی سکه دراختیار دارندو قصد دارند قبل از کاهش قیمت انها را بفروش برسانند.

دراین شرایط تنها مردمی که گول این بازار سازی را میخورند متضرر خواهند شد, چرا که این قیمت نه به ارز مرتبط است و نه بازار سرمایه .
***همه چیز باب میل سکه
«افزایش قیمت‌ها ادامه خواهد یافت» این تازه‌ترین اظهار نظری است که کارشناسان بازار آتی برای روزهای آینده پیش‌بینی کرده‌اند.

براساس گفته معامله‌گران، تصمیم اخیر بانک مرکزی مبنی بر راه‌اندازی مرکز مبادلات ارزی هنوز نتوانسته روی روند دادوستدها و کاهش التهاب‌ها تاثیرگذار باشد. این در شرایطی است که قیمت ارز، روز گذشته باز هم سیر صعودی به خود گرفت و معاملات سکه به تبع شرایط کنونی افزایش قابل‌توجهی را تجربه کرد. تحلیلگران به اخبار غیر‌اقتصادی منتشر شده به عنوان یکی از پارامترهایی که توانسته تحرکات مثبتی بر بازارها داشته باشد، اشاره می‌کنند و بر این باورند در روزهای آینده روند قیمت‌ها افزایشی خواهد بود؛ زیرا شرایط حال حاضر به گونه‌ای است که بر افزایش قیمت دلار تاکید دارد و به تبع ادامه التهاب، روند قیمت‌ها صعودی خواهد بود.

کارشناسان با اشاره به اینکه قیمت ارز اتاق مبادلات ارزی بیش از ۲ هزار و ۳۰۰ تومان است بر این باورند موافقت نسبی بانک مرکزی با نرخ دلار بالای ۲ هزار تومان و از سویی افزایش سطح تقاضا تب افزایشی قیمت‌ها را نگه داشته. این در حالی است که برخی گزارش‌ها نیز نشان می‌دهد روند بلندمدت صعودی است؛ اما در کوتاه مدت با وضعیت نامعلومی دنبال خواهد شد. اغلب سرمایه‌گذاران با اشاره به وضعیت به وجود آمده همچنان بازار سکه و ارز را بر سایر بازارها ترجیح می‌دهند. آمار مبادلات قراردادهای آتی سکه نشان می‌دهد در شرایط فعلی تمایل سرمایه‌گذاران به این بازار متناسب با بازار نقدی بیشتر شده و به نظر می‌رسد در صورتی که التهاب‌ها در بازار ارز و نقدی ادامه پیدا کند، موقعیت‌های خرید همانند روز گذشته با صف‌های خرید رو‌به‌رو شود.

درهمین راستا دکتر علی‌محمد احمدی، نماینده مردم دهلران درمجلس شورای اسلامی خاطر نشان میکند :همواره در اقتصاد، ارتباط معناداری بین بازارهای نفت، طلا، ارز و سکه دیده می‌شود. این رابطه، به‌ویژه در میان بازارهای سکه و ارز بیش از موارد دیگر است و می‌تواند روی قیمت‌ها در بازار اثرگذاری داشته باشد.

وی میافزاید: اگر در اقتصاد بازار و در سامانه عرضه و تقاضا، وضعیت عدم‌تعادل پیش آید و بازار دچار سوداگری خواهد شد. همان طور که ما امروز در بازار سکه کشورمان شاهد هستیم و می‌بینیم که عده‌ای در پی آنند که با استفاده از شرایط به‌وجود آمده، سود کلانی را یک شبه به دست بیاورند و بازار را از هدف خود دور کنند. البته باید در مورد بازار سکه کشورمان این نکته را متذکر شوم، که نخستین کسی که باعث عدم‌تعادل در این بازار شد، دولت بود. دولت تلاش کرد برای تامین نقدینگی خود از ابزار سکه استفاده کند، بدین طریق که سکه را با قیمت پایینتر عرضه کند، و از درآمد آن، نقدینگی لازم دولت حاصل شود. همین کار، باعث عدم‌تعادل در بازار سکه کشورمان شد.

احمدی یاد اور میشود :نکته دیگر این است که اگر بین نرخ داخلی و نرخ خارجی طلا، تفاوت بزرگی وجود داشته باشد، این تفاوت معنی دار است. اگر طلا در ایران، براساس قیمتگذاری دولت، آن قدر ارزانتر از دوبی و ترکیه و… باشد، که کسی بتواند طلا را در ایران خریده، و با احتساب همه هزینه‌ها در دوبی بفروشد، و به سود کلانی دست یابد، این نشاندهنده ضعف در بازار ماست.

امکان دارد عده‌ای با قصد ایجاد اختلال در بازار، دست به خرید و فروش‌های کلان سکه بزنند. اما ما باید در پی آن باشیم که سرمنشا این مشکلات در کجاست؟ آیا این درست است که دولت جهت حصول نقدینگی خود، سکه بهار آزادی را ارزانتر نرخ‌گذاری می‌کند یا نه؟ البته نباید از نقش عوامل بسیار مهمی مثل قیمت طلا در بازارهای جهانی غافل بود. و نباید از یاد برد که عده‌ای به قصد به دست آوردن سود کلان، به عدم‌تعادل در بازار سکه، دامن می‌زنند. دولت موظف است در این زمینه بررسی کند، اما متأسفانه عمداً یا سهواً از این کار کوتاهی می‌کند.

***بانک مرکزی مقهور دلالان
همچنین ارسلان فتحی‌پور رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس ، سیاست‌های یک و بام و دوهوای بانک مرکزی در تنظیم بازار سکه و ارز را موجب افزایش قیمت‌ها دانست و تصریح کرد: بانک مرکزی باید پاسخگوی این وضعیت بازار باشد چراکه مسئولیت بازار سکه و ارز با بانک مرکزی است.
نماینده مردم کلیبر، خداآفرین و بخش هوراند در مجلس شورای اسلامی افزود: متأسفانه به این دلیل که بانک مرکزی هر روز یک تصمیم می‌گیرد و بر سر تصمیم خود پایبند نیست بازار تکلیف خودش را نمی‌داند و دچار سردرگمی می‌شود.
وی با بیان اینکه مسئولان بانک مرکزی از کنترل بازار اظهار ناتونی می‌کنند، تصریح کرد: بنده می‌خواهم بدانم نرخ ارز را باید از دلالان تعیین کنند یا بانک مرکزی؟
وی با یادآوری اینکه امروز در هر خانه‌ای دلار، سکه و سایر ارزها وجود دارد، این مسئله را نوعی احتکار برشمرد و افزود: در این شرایط بانک مرکزی نباید تصمیمات لحظه‌ای که ثبات بازار را به خطر می‌اندازد، اتخاذ کند.

مطالب مرتبط:

  1. نرخ ارز ,قیمت طلا و سکه ۵ دی ۹۱
  2. نرخ ارز ,قیمت طلا و سکه ۴ دی ۹۱
  3. دلار آزاد ۲۶۰۰ تومان شد/ حباب بازار ارز ترکید
  4. قیمت برخی از خودروهای داخلی(۱۸ شهریور)
  5. بانک ملی پیش فروش مرغ را آغاز کرد!!!
  6. یارانه ۲۸ هزار تومانی قابل برداشت شد
  7. قیمت روز ارز و سکه – دوشنبه ۱۸ اردیبهشت ۹۱مهر ۶ام, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,413 views | دسته: اخبار، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت