چرا دخترخانم ها صورتی و آقا پسرها آبی شدند !


سوال خیلی از افراد این است که چرا رنگ صورتی برای دخترها و رنگ آبی برای پسرها نمادین شده است.
یکی از مورخان دانشگاه مریلند به بررسی علت وجود هنجار “صورتی برای دختران” و “آبی برای پسران” در جوامع مدرن پرداخته است. گفته می‌شود که رنگ آبی مختص پسران و صورتی مختص دختران است. اما آیا این امر منعکس‌کننده تفاوت ذاتی بیولوژیکی بین دو جنس مخالف بوده یا این که یک سازه صرفاً فرهنگی است؟
دهه‌ها مطالعه “جو پائولتی”، مورخ دانشگاه مریلند حاکی از آن است که تا دهه ۱۹۵۰ میلادی هیچ نماد رنگی متعلق به جنس خاصی وجود نداشته است.
به گفته این محقق، به این دلیل که نرم‌های اجتماعی “صورتی برای دختر” و “آبی برای پسر” فقط طی قرن ۲۰ میلادی در آمریکا پا به عرصه ظهور گذاشتند، می‌توان نتیجه گرفت که این نرم‌ها از هیچ نوع تفاوت ذاتی تکامل‌یافته‌ای بین رنگ‌های مورد علاقه دختران و پسران نشات نگرفته‌اند.
کتاب‌های نوزادان، کارت‌پستال‌های آن‌ها و مقالات روزنامه‌‌های در دسترس از اوایل دهه ۱۹۰۰ میلادی مبین این امر هستند که در آن زمان صورتی همزمان به هر دوی نوزادان دختر و پسر مرتبط بوده است.

به گفته “پائولتی”، پس از جنگ جهانی دوم هنجار مدرن “صورتی برای دختر” و “آبی برای پسر” غالب شد؛ با این حال تا دهه ۱۹۸۰ میلادی این سنت همه‌گیر نشده بود.
وی معتقد است که این قانون می‌تواند منعکس‌کننده مدهای فرانسه باشد. فرهنگ سنتی این کشور صورتی را به دختران و آبی را به پسران اختصاص داده بود، در حالی که بلژیکی‌ها و فرهنگ کاتولیک آلمان درست برعکس بود. به این دلیل که فرانسه در قرن بیستم مروج مد بود، این سنت نیز بر بسیاری از فرهنگ‌ها غالب شد.

“فیلیپ کوهن” جامعه‌شناس دانشگاه مریلند بر این باور است که چنین نرم‌هایی محصول استراتژی‌های بازاریابی است. به گفته وی، تمام شواهد دال بر این واقعیت‌اند که امروزه ما کودکان را از لحاظ جنسیت بیشتر تمییز می‌دهیم تا ۱۵۰ سال قبل، زیرا در آن زمان بیشتر رنگ سفید برای هر دو جنس استفاده می‌شد. این دانشمند می‌افزاید که پررنگ شدن ارتباط رنگ با جنسیت باید پدیده‌ای فرهنگی باشد و این امر ایده بیولوژیک بودن هنجار مزبور را با چالش جدی مواجه می‌کند.

مطالب مرتبط:

  1. دختر جذاب ۱۴ ساله ای که پسرها را در هم کوبید!! + عکس
  2. طنز؛ پسرها چطوری چیبس می خورند؟!
  3. کشف میمونی با صورتی شگفت انگیز + عکس
  4. اس ام اس ضدحال به پسرها
  5. دوست پسرها و دوست دخترها به روایت تصویر!
  6. چرا دختران صورتی و پسران آبی شدند؟
  7. سیر تکامل آقا پسرها و دختر خانم هاشهریور ۵م, ۱۳۹۱ | بازدید : 1,451 views | دسته: علمی و آموزشی، موضوعات
برچسب ها: ، ، ، ، ،

mail


جدیدترین گالری عکس ها
افزودن نظر:خوراک سایت